...: Strona :...
News
Archiwum
Redakcja
Chat ( 49 )
Forum
Księga Gości
Imprezy
Linki
Wymiana
Radio

- Download -
Programy
Gry
Zasoby
Music
Sound
Inne

- RPG Maker -
RPGUNITE
RPGMZ
RPGMV
RPGVXAce
RPGVX
RPGXP
RPGME
SimRPG95
RPG95
WRPGE

- Projekty -
Bit Man
Eden Universe
Pogromca II
Virtua Twierdza

- Krypta -
Kompendium
Scenariusze
Questy
Artykuły

...: Buttony :...
Goniec RM (Archiwum)
Dragon Ball Nao
M.U.G.E.N Samouczek
Pokemon Crystal PBF
Pillars of Eternity POLSKA - największy portal Pillars of Eternity (Project Eternity)
Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarceModules -  the greatest and ultimate place for every tracked-music sympathizer
Dragon Ball Great


Informacje || Problem z grami || Zgłoś nowe materiały
Download >> Gry


Oczy Edycja Ulepszona

Autor: Goblin

RPG Maker: VXAce
Wersja: Demo
Gatunek: Przygodówka
Język: Polski
Rozmiar: 46.2 MB
Ocena: 6/10

Informacje dodatkowe:
- Brak

DOWNLOAD | DYSKUSJA FORUM


Goblin sprezentował polskiej scenie RPG Makera grę, która podobnie jak jej twórca jest pełna kontrastów. Z jednej strony czuć swego rodzaju artystyczny kunszt, a z drugiej mnóstwo niedoróbek, pomniejszych bugów niczym Cyberpunk 2077 na premierę, jak i krótki czas przejścia. Jednak spróbujmy sprawiedliwie ją ocenić.

Fabuła gry skupia się na dość szarawym żywocie pewnego mieszkańca Moskwy. Czas akcji to gdzieś lata 50 XX wieku. Wokół panuje kult Stalina, co ochoczo komentuje główny bohater, który bynajmniej nie jest jego zwolennikiem. Do tego ponurego świata wprowadza nas dialog, z którego możemy wywnioskować, że cała przedstawiona historia jest opowiadana komuś przez starszego człowieka, prawdopodobnie starszej wersji bohatera gry. Szczególnie ważnym czynnikiem kształcującym świat gry jest charakterystyczny soundtrack, który wraz z grafikami tworzy jeszcze bardziej specyficzny klimat. Podczas czytania kwestii różnych postaci miałem wrażenie, że słucham dialogów z kina neo-noir, chociaż gra nie nawiązuje w żaden sposób do niego. Pomimo tego mamy jakoś ten duchowo oddany, specyficzny klimat. Brakuje mi jedynie dubbingu, szczególnie dla narratora, który jeszcze potęgował by ogólne wrażenie.

Ważnym wkładem własnym są z pewnością animacje i grafiki. Co do tych pierwszych nie mam wątpliwości, że zostały wykonane pierwszorzędnie. Inną kwestią są grafiki. Twórca nie stworzył ich ciemnych, ale starał się zachować ponury klimat, co powiedzmy, udało się. Jednak nie rozumiem pewnych zabiegów stylistycznych np. z jakiego powodu główny bohater ma zieloną głowę (chyba, że to nawiązanie do Włatcy Much w co wątpię). Generalnie oceniłbym je dobrze, ale nie jest to najmocniejszą stroną gry.

Innym wkładem własnym są mechaniki. W autorskim menu mamy dostęp do zapisu gry, osiągnięć i plecaka, do którego zbieramy różnorakie przedmioty. Większość odgrywa jakieś znaczenie dla fabuły. Z tego powodu warto "klikać" meble, NPC - dzięki temu natrafimy na ciekawy monolog bohatera. Zapis gry też jest nietypowy, po jego wybraniu w menu mamy po prostu nadpis aktualnego stanu gry. Poza tym rozgrywka jest zwykła, makerowa, porównałbym ją do To the Moon czy innych tego typu przygodówek. Nasze wybory również odgrywają pewne znaczenie w dalszym przebiegu akcji jak np. to w jaki sposób zamierzamy uśmiercić pewnego człowieka, ale mimo to nazwałbym ją dosyć liniową.

Cóż, trzeba przyznać, że Oczy Edycja Ulepszona to nietypowa makerówka. Stawia na klimat i pewien, można rzec, artystyczny kunszt. Pomimo bardzo prostych błędów i pewnego niewykorzystanego potencjału wciąż zasługuje na szacunek i dość wysoką notę.

Możemy se usiąść na ławeczce.
Bardzo szary ten szpital.
Niestety okazjonalne bugi są widoczne.
Klimatyczne wprowadzenie.


Tekst: Piolodiusz
email: piolodiusz@o2.pl


Twierdza RPG Maker || RPG Maker Polska
2002-2022