Recenzja gry

 
 
 
Ancient Riddle - Thieffer
(Senga)

data wydania: 2010
maker: XP
gatunek: logiczna
DOWNLOAD

Ancient Riddle to gra logiczna stworzona przez Thieffera na potrzeby konkursu. Jest to krótka minigierka, w której należy tak ułożyć kostki, by każda leżała na wyznaczonym miejscu. Gra uzyskała 2 miejsce na Zamthir Society Contest i trudno się dziwić - wybija się poza resztę i jest całkiem dobra.

Fabuła:

"Nasz bohater bez powodu trafia do tajemniczej świątyni stworzonej przez starożytnych parę tysięcy lat temu. By wrócić do swoich czasów musi przejść wszystkie poziomy tajemniczej układanki" - fabuła prosta i liniowa, jednak w takich grach mało kto stawia na przebieg wydarzeń. Poza tym w ZSC do wyboru były trzy tematy, także nie było dużych możliwości. W każdym bądź razie wszystko zostało przedstawione ładnie i schludnie.

Mechanika:

Thieffer na potrzeby gry wykonał samodzielnie skrypt na grę kostkami. Zabawa polega na tym, aby przesunąć kostki na miejsca zaznaczone obramowaniem. Liczba oczek na kostce wskazuje, ile można (a raczej trzeba) jeszcze wykonać ruchów. Autor stworzył 30 poziomów, które są dobrze wyważone. Pierwsze są łatwe i pozwalają graczowi wczuć się w Ancient Riddle. Następne natomiast wymagają od nas już większego główkowania. Kostki ponadto mają różne kolory - od nich zależą ich właściwości. Jedne potrafią przesuwać stojące obok nich obiekty, a inne przeskakiwać nad pozostałymi. Pod tym względem Thieffer naprawdę się postarał i urozmaicił rozgrywkę.

Oprawa audiowizualna:

Autor użył jednego z tilesetów od Zanyzora'y oraz charsetów od Szalonego Ivana. Wykonał również własnoręcznie wszystkie kości, które przyjdzie nam układać. Całość wypadła bardzo dobrze. Tileset wraz z odcieniem oraz mgłą nadaje grze iście tajemniczego klimatu. Sama plansza z kostkami jest dobrze wykonana i miła dla oka. W grze przeszkadzać może jedna i ta sama mapa, która z czasem staje sie monotonna. Autor mógł się postarać i wykonać ich więcej. Jednak poza tym nie mam nic do zarzucenia.
Autor użył trzech krótkich kawałków do swojej produkcji. Dwa z nich sa wykonane przez Inquistora, a jeden przez SI. Są one klimatyczne i nadają charakteru grze.

Zakończenie:

Jak na grę stworzoną w trzy tygodnie jest to bardzo dobra produkcja. Mnie samemu bardzo przyjemnie się w nią grało. Jeżeli lubisz miłe dla oka gry, w których stawia się na logikę, Ancient Riddle z pewnością przypadnie ci do gustu.


PLUSY:
- schludna grafika
- rozbudowany system
- miła dla ucha muzyka

MINUSY:
- jedna mapa

GRAFIKA: 4/6
KLIMAT: 5/6
MUZYKA: 4/6
MECHANIKA: 6/6

ŁĄCZNA OCENA: 4