...: Strona :...
News
Archiwum
Redakcja
Chat ( 36 )
Forum
Księga Gości
Imprezy
Linki
Wymiana
Radio

- Download -
Programy
Gry
Zasoby
Music
Sound
Inne

- RPG Maker -
RPGUNITE
RPGMZ
RPGMV
RPGVXAce
RPGVX
RPGXP
RPGME
SimRPG95
RPG95
WRPGE

- Projekty -
Bit Man
Eden Universe
Pogromca II
Virtua Twierdza

- Krypta -
Kompendium
Scenariusze
Questy
Artykuły

...: Buttony :...
Goniec RM (Archiwum)
Dragon Ball Nao
M.U.G.E.N Samouczek
Pokemon Crystal PBF
Pillars of Eternity POLSKA - największy portal Pillars of Eternity (Project Eternity)
Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarceModules -  the greatest and ultimate place for every tracked-music sympathizer
Dragon Ball Great


Informacje || Zgłoś nowe materiały
Krypta >> Artykuły

RPG MAKER MV uderza na konsole: PS4, XBOX One i Switch!2015 RPG MAKER MV ukazał się w wersji komputerowej w wersji Windows, Mac OS oraz Linux. NIS America (jeden z oddziałów Nippon Ichi Software) - wydawca gier komputerowych, zapowiedziało, że wyda RPG MAKER MV na konsole: Sony Playstation 4, Microsoft Xbox One oraz Nintendo Switch.

Kto śledzi, lub interesuje się tego typu rzeczami (dziwactwami), które ukazują się na konsole, to z pewnością wie - to nie pierwszy raz kiedy RPG MAKER uderza na konsole. RPG MAKER pojawił się min. na SNES, GB, GBA, PSX, Sega Saturn i w zasadzie listę można tworzyć dalej. Różnica między wersjami PC, a konsolowymi była dość jasna - narzucone ograniczenia. Brak własnych zasobów, ograniczony jak i skomplikowany interface programu, strasznie utrudniał tworzenie.

Ale, na tym koniec porównania! RPG MAKER MV porywa Cię w podróż w nieznaną dotąd przygodę, której właśnie TY jesteś głównym autorem! Zapomnij o doświadczeniu, zapomnij o skomplikowanym kodowaniu czy jakimś języku programowania - wystarczą tylko twoje chęci, pasja i marzenie by stworzyć własną grę. Autorzy przygotowali odpowiedni samouczek, który będzie prowadził cię za rękę, podpowiadał co i jak wykonać.

Tworzenie gier jest wzorowane na komputerowych wersjach programów (czyli nareszcie wolność i swoboda przy tworzeniu map!); rysuj co chcesz jak chcesz, gdzie chcesz - koniec z jednym i tym samym schematem map, elementów. Co tutaj pisać więcej, to jest ten sam RPG MAKER MV co na komputery (ale*, o tym niżej).

A gdy już stworzysz swoją wymarzoną przygodę, to możesz się nią podzielić z przyjaciółmi! Wgrywasz ją na serwer, inni pobierają. Prosta sprawa, tworzysz, dzielisz się, udostępniasz, pobierasz i grasz!

Co program w wersji konsolowej oferuje:
  • Proste tworzenie, własnej wymarzonej przygody
  • Pełno podstawowych grafik, za pomocą których można tworzyć tysiące kombinacji
  • Tworzenie, udostępnianie oraz pobieranie gier od innych twórców
  • Dual audio (podwójna ścieżka: angielski & japoński)

Premiera: 2019, ale w internecie można zaklepać sobie wydanie limitowe zawierające dodatkowe bajery. Wersja limitowa posiada:
  • RPG MAKER MV / Program na konsole: PS4, XBOXOne, Switch
  • RPG Maker MV Creator's Log / notes twórcy, na notatki...
  • Official Soundtrack / oficjalna ścieżka dźwiękowa
  • Collector's Box / ekskluzywne pudełko kolekcjonerskie

A teraz, pora na te ale*
Już wiadomo, że program posiada wgrane własne RTP (podstawowe z RPGMV + kilka dodatkowych zasobów) - nie ma możliwości dogrywania własnych zasobów (brak okna zarządzania zasobami: import/eksport), nie ma możliwości dodania jakichkolwiek dodatków w postaci wtyczek (pluggins - chodzi o skrypty javascripts). Z pewnością też nie będzie możliwości ''przenoszenia'' projektów z PC na konsole, z konsoli na PC.

Tutaj będzie stworzony zamknięty serwer, który umożliwi wrzucenia oraz pobieranie prac. Pewnego rodzaju platforma, tak jak to miało miejsce przy RPG MAKER FES na konsole Nintendo 3DS.

Oczywiście cena nie będzie odbiegać zbytnio od innych pozycji. Wersja limitowana kosztuje 60$ (około: 240zł), co faktycznie może uderzyć nieco po portfelu. Wiadomo pudełkowe limitki zawsze ładnie prezentują się na pułkach, aczkolwiek w tym wypadku powstaje wiele pytań co do samego produktu.

Porównując do PC wersji, konsolowa wersja została ładnie poobcinana, cena jest wyższa, jak nie taka sama. Cóż można powiedzieć więcej, nasuwa się jedynie na myśl - strategiczna polityka, zwana potocznie: ''dojenie fanów za wszelką cenę''.

* Zdjęcia wyciągnięte z filmiku, który ukazał się na youtubie / link
Opublikowany przez: ContraNetwork, 15.11.2018Interface aplikacji, tzw. RPG MAKER MV Player, platforma która odpala program, łączy się z serwerem, gdzie można wgrywać jak i pobierać projekty.
Można znaleźć różne też opcje, odwołujące siędo programu.
A tutaj mamy okno tworzenia projektu. Do pisania wyskakuje klawiatura, niczym w telefonach komórkowych.
Interface programu, widać kilka brakujących opcji...
Naszym przewodnikiem jest król, który wszystko tłumaczy co i jak zrobić. Fajnie, że tłumaczy podczasy gry...
Król także tłumaczy nam co i jak zrobić podczas edytora.
Limitowana edycja dla każdej konsoli wygląda identycznie - na obrazku widzimy akurat wersja na Microsoft XBOX One.
Pudełko zawierające grę (program), oraz pudełko kolekcjonerskie.
RPG MAKER MV Creator's Log - notes dla twórcy. Aż szkoda coś takiego zapisywać.
Ścieżka dźwiękowa programu RPG MAKER MV.Autor: Reptile
email: reptile@o2.pl


Twierdza RPG Maker || RPG Maker Polska
2002-2022