|
AutoHotKey
|
|
|
Autor: Chris Mallett
Strona: (odwiedź stronę)
Licencja: Freeware (GNU GPLv2)
Wersja: 1.0.48.05
Język: Angielski
Rozmiar: 2 MB
Informacje dodatkowe:
(brak)
|
|
|
|
DOWNLOAD
|
|
AUTOHOTKEY (AHK) jest zupełnie darmową aplikacją (freeware, open-source) do tworzenia makr oraz szybkich skrótów klawiszowych, które idealnie sprawdzają się w środowisku systemu Windows. Za pomocą własnego, prostego języka programowania, program odczytuje skrypt (plik zawierający skróty), które nakłada na system i owe skróty działają z innymi aplikacjami. Dodanie nowych skrótów nie powoduje usunięcia starych (podstawowych) skrótów.
Przykładowo:
Większość osób zna skrót klawiszowy kopiuj (CTRL+C), jeżeli w skrypcie napiszemy, że ten skrót (CTRL+C) ma uruchomić program (np. Notatnik), to pierwszeństwo ma skrót podstawowy z systemu i program nie uwzględni naszego wprowadzonego skrótu - co będzie oznaczało, że należy go zmodyfikować, albo po prostu się pozbyć.
Program AHK został tak napisany, że nie sprawia problemów w modyfikowaniu skryptu, z którego korzysta. Co można wykonać za pomocą programu:
- możemy stworzyć szybką wizytówkę/podpis, który zostanie szybko dopisany do wiadomości email albo gdziekolwiek. Podpis, jak np. Pozdrawiam , numer jakiegoś komunikatora, adres email, a nawet skrypt, który wyświetli stan naszego komunikatora (online/offline), jeżeli nam portal na to pozwoli.
- można spowodować, aby przeglądarka otworzyła jakaś naszą ulubioną stronę internetową
- za pomocą skrótów można zrobić tak, aby uruchomiony został jakiś nasz ulubiony program, np. (CTRL+1) uruchomi program RPG Maker i nie potrzebujemy szukać ikonek po pulpicie czy paskach zadań.
- można komuś zrobić kawał z klawiaturą i np. pozamieniać klawisze. Jak zostanie naciśnięty klawisz A to wyświetli C, jak C to wyświetli D itp.
- rozwinięcie skrótów, można wprowadzić z klawiatury: btw, a program to przekształci na by the way albo zw na poczekaj chwilę, idę pudrować nosek, zaraz wracam
Oczywiście to tylko te prostsze przykłady tego, co program może wykonać, gdyż tak na poważnie, może wykonać o wiele więcej bajerów, jak chociażby za pomocą skrótu po prostu zamknąć system (zamknięcie awaryjne przed rodzicami przykładowo). Konfigurując skrypt do własnych potrzeb, zauważysz jak program ułatwi ci zadanie i przyśpieszy pracę (dla programistów np. wprowadzanie pewnych poleceń, komend). Warunek tylko jeden: należy skonfigurować skrypt do własnych potrzeb.
Dla zielonych (bardzo ważna informacja).
Nie każdy jest w stanie programować i pisać skrypty, więc czy ten program na poważnie się przyda? Tak, i to bardzo. Do programu dorzucam prostą instrukcję (plik: czytaj mnie) oraz mój własny skrypt napisany specjalnie dla was (po instalacji wystarczy tylko podmienić pliki, by ten zaczął działać). Skrypt nie jest skomplikowany, po prostu przypisałem polskie literki, by działały za pomocą skrótu (klawisz Windows+PL literka), gdzie np. klawisz Windows+a, wyświetli naszą polską, bardzo ważną literkę:
ą.
Rozwiązanie to idealnie sprawdzi się w przypadku programu RPG Maker VX Ace, gdzie, jak wiadomo, przez błąd programistów występuje problem właśnie z tą literką. Oczywiście skrypt został napisany tak, że wszystkie polskie literki zostały przerzucone na ten klawisz Windows. Zatem po uruchomieniu programu można wprowadzić polskie literki za pomocą skrótów z systemu (klawisz ALT+PL literka) lub skrótów z AHK (klawisz Windows+PL literka). Oczywiście skróty będą działały także w innych programach. Jedyna wada jest taka, że w czasie pracy w RM-ie trzeba będzie mieć uruchomioną aplikację AHK oraz przyzwyczaić się do nowych skrótów klawiszowych.
Konsola wyświetlająca działający skrypt we tle, w zasadzie tego nikt nie musi oglądać. Okno wyświetla jakie polecenia zostały wysłane i co program powinnien wykonać.
A tutaj fragment dołączonego skryptu - autorstwa Reptile. Skrypty pisze się normalnie w notatniku, zapisuje jako pliki *.afk i w zasadzie tyle, wystarczy odpalić i korzystać. Dostosować skrypty (napisać własne skróty),
dostosować do potrzeb i po w szybki sposób, AHK ułatwi życie.
Tekst: Reptile
email:
reptile@o2.pl