...: Strona :...
News
Archiwum
Redakcja
Chat ( 37 )
Forum
Księga Gości
Imprezy
Linki
Wymiana
Radio

- Download -
Programy
Gry
Zasoby
Music
Sound
Inne

- RPG Maker -
RPGUNITE
RPGMZ
RPGMV
RPGVXAce
RPGVX
RPGXP
RPGME
SimRPG95
RPG95
WRPGE

- Projekty -
Commander
Eden Universe
Pogromca II
Virtua Twierdza

- Krypta -
Kompendium
Scenariusze
Questy
Artykuły

...: Buttony :...
Goniec RM (Archiwum)
Dragon Ball Nao
M.U.G.E.N Samouczek
Pokemon Crystal PBF
Pillars of Eternity POLSKA - największy portal Pillars of Eternity (Project Eternity)
Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarceModules -  the greatest and ultimate place for every tracked-music sympathizer
Dragon Ball Great


Informacje || Problem z grami || Zgłoś nowe materiały
Download >> Gry


Ciemność

Autor: Zombik

RPG Maker: 2003
Wersja: Pełna
Gatunek: Horror
Język: Polski
Rozmiar: 17 MB
Ocena: 6/10

Informacje dodatkowe:
- nie wymaga programu

DOWNLOAD | DYSKUSJA FORUM


RPG Maker jest programem przeznaczonym do tworzenia gier RPG, jak sama nazwa na to wskazuje. Jednak na scenie znajdzie się wiele śmiałków, którzy pokuszą się o złamanie tej zasady i za pomocą tego edytora starają się wyskrobać inny gatunek gry. Bo jak jest możliwe, to w zasadzie, czemu nie? Tak więc przed wami projekt, który nie do końca jest grą RPG, a bardziej przygodówką, dokładniej z gatunku horror z faktcznie drobnymi elementami RPG, dla mnie to bardziej przygodówka niżeli RPG, ale kwestia sporna, niech zostanie Horror RPG.

Nie jestem osobą, która przepada za tym gatunkiem, lecz drobny klimat grozy w moim mniemaniu jest mile widziany. Gra Zombika zdecydowanie utrzymuje ten klimat.

W grze przenosimy się do świata, w którym akcja działa na zasadzie apokalipsy zombie i choć brzmi to prosto, to jednak wszystko jest starannie wykonane. Wcielamy się w grze w Tomasza, który ukrywa się wraz z dwójką przyjaciół (Julią i Zbyszkiem) w jednym z hoteli, aby uniknąć spotkania z wszędzie obecnymi demonami. Zbyszek i Tomasz postanawiają opuścić bezpieczną kryjówkę, by znaleźć lek dla chorej Julii. Muszą w tym celu dostać się do szpitala, co w świecie pełnym bestii nie jest prostym zadaniem.

Mapy są bardzo dobrze wykonane, nie ma ani pusto, ani zbyt pełno. Spotkane dziury w ścianach, czy rozlana w różnych miejscach krew świetnie oddaje realizmu świata, ukazując iż naprawdę mamy do czynienia z jakimś zjawiskiem apokalipsy. Można w grze znaleźć bardzo dużo martwych ciał i, co ciekawe, większość zwłok jest interaktywna. Szkoda jednak, że gra jest bardzo krótka, choć i tak maksymalnie rozciągnięta. Fabuła gry, powiem, przedłużana jest o zwroty akcji na zasadzie: idź tam, a potem wróć, bo jednak tam się nie da iść. Niemniej nie wrzuca się to w oczy i gra się w tę produkcję bardzo przyjemnie.

Ogółem gra jest nie lada wyzwaniem. Byłem zmuszony do wykonywania częstego zapisu, gdyż za chwilę mogła nastąpić walka. A te na ogół są bardzo trudne i często, jak podchodzi się z niepełnym zdrowiem, to się przegrywa, bo potwory po walce zabierają jakiś 3/4 HP. Trudne są nie tylko walki, ale też i zagadki, których jest kilka, a ich rozwiązanie niestety sprowadza się do ponownej eksploracji terenu w celu odnalezienia przedmiotu klucza w danej zagadce.

Przygodówka Ciemność jest bogata w różne elementy grozy i faktycznie momentami można się przestraszyć (np. jak nagle słyszymy dźwięk potwora i po chwili ten podbiega i nas atakuje. Niby nic, ale może przerazić). Osobiście za wielki plus uważam fakt braku screamerów, gdyż używanie ich jest swego rodzaju pójściem na łatwiznę. Podsumowując to, co napisałem wcześniej, wniosek nasuwa się jeden: jeśli lubisz gry przygodowe z elementami horroru, to bez wątpienia jest to tytuł dla ciebie. Osobiście gra przypadła mi do gustu, jednak gdyby była dłuższa, rozgrywka mogłaby przekształcić się w monotonię. Zatem, choć gra jest krótka, to zrobiła na mnie wrażenie, gdyż grało się przyjemniej, niż zakładałem.Scena przy ognisku, tak romatycznie i tylko ja, kumpel, kumpela i butelka.
Zrzut z walki, jak widać jesteśmy otoczeni przez całkowitą ciemność.
Ciemność, jeszcze raz ciemność wszędzie, cicho wszędzie, głucho wszędzie... Co to będzie?
Cud od Boga, że autor udzielił świeczek, by chociaż odrobinę było cokolwiek widać. No normalnie ręcę opadają, a zwłoki się rozkładają.


Tekst: Helio108
email: helioson108@gmail.com


Twierdza RPG Maker || RPG Maker Polska
2002-2024