...: Strona :...
News
Archiwum
Redakcja
Chat ( 24 )
Forum
Księga Gości
Imprezy
Linki
Wymiana
Radio

- Download -
Programy
Gry
Zasoby
Music
Sound
Inne

- RPG Maker -
RPGUNITE
RPGMZ
RPGMV
RPGVXAce
RPGVX
RPGXP
RPGME
SimRPG95
RPG95
WRPGE

- Projekty -
Commander
Eden Universe
Pogromca II
Virtua Twierdza

- Krypta -
Kompendium
Scenariusze
Questy
Artykuły

...: Buttony :...
Goniec RM (Archiwum)
Dragon Ball Nao
M.U.G.E.N Samouczek
Pokemon Crystal PBF
Pillars of Eternity POLSKA - największy portal Pillars of Eternity (Project Eternity)
Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarceModules -  the greatest and ultimate place for every tracked-music sympathizer
Dragon Ball Great


Informacje || Problem z grami || Zgłoś nowe materiały
Download >> Gry


Commander

Autor: Rubin

RPG Maker: 2003
Wersja: Demo
Gatunek: Zręcznościowa
Język: Polski
Rozmiar: 36 MB
Ocena: 7/10

Informacje dodatkowe:
Nie wymaga RTP
- Film z Zapowiedzi
- Pozostałe filmy z gry

DOWNLOAD | DYSKUSJA FORUM


''Przejmij stery nad batalionem dowódco!''

Commander to kolejna produkcja od Rubina, który ma już w swoim dorobku takie gry jak BitMan czy też Astromid. Jak na weterana Polskiej Sceny RPG Makera przystało, mamy tu do czynienia z solidną produkcją o tyle, o ile ktoś nie szuka w tej grze fabuły. Takowej niestety tutaj nie uświadczymy, aczkolwiek w tym przypadku należy wziąć pod uwagę fakt, iż nie takie było założenie recenzowanego tu projektu.

W wyżej wymienionej z tytułu produkcji, wcielamy się w dowódcę batalionu komandosów a naszymi zadaniami są powierzone nam różnorodne misje, do których mamy dostęp z menu gry. Każde kolejne odblokowane zadanie znajdziemy w dedykowanym panelu gry po ukończeniu przez nas poprzedniej misji. Gra oparta jest na mechanice strzelanki z delikatnym zabarwieniem gry strategicznej. Podczas zleconych nam zadań musimy pamiętać o przeładowywaniu magazynku oraz używaniu umiejętności specjalnych, przy czym dwie z czterech opisane są w samouczku. Refleks w tej grze jest kluczową sprawą ale i niezłą gratką jest to, że jednak od czasu do czasu trzeba przy niej trochę pogłówkować.

Na plus jest rzecz jasna, złożoność całego systemu statystyk komandosów i związanych z nim podokien. Osobiście preferuję jednak prostotę pod wzgledem mechanik, aczkolwiek tu wszystko wydawało mi się jasne i czytelne. Z punktu widzenia skryptera muszę przyznać, że autor włożył sporo wysiłku w to by urozmaicić rozgrywkę, choć de facto prostą to na swój sposób oryginalną przy zastosowaniu tego typu dodatków i samych możliwości RPG Makera 2k3.

Ciekawą opcją jest napewno możliwość przesuwania kamery za pomocą myszki. Umówmy się w wielu grach strategicznych ma to zastosowanie, jednak w przypadku makera to wcale nie jest taka prosta sprawa.

Biorąc natomiast pod uwagę aspekt wizualny to gra prezentuje się miło dla oka. Kolorystyka menu jest oryginalna, animowane tła i wstawki robią na mnie pozytywne wrażenie a szczególnie scena z helikopterem. Efekty dźwiękowe i muzyka budują klimat gry jednakże w moim odczuciu dubbing wyszedł słabo a nawet bardzo słabo. Powodów jest kilka. Barwa głosu aktora w intro zupełnie nie pasuje do poważnego, w moim odczuciu klimatu gry. Kwestie wypowiadane ciężko było słuchać a przy tym są zbyt ciche i aby je usłyszeć musiałem niestety specjalnie podgłaśniać dźwięk po to by zaraz buchneła mi z nich muzyka, co było strasznie irytujące.

Oczywiście doceniam fakt wkładu i pracy samego aktora oraz reszty zespołu, aczkolwiek zupełnie nie tego się spodziewałem w kwestii dubbingu.
Niemniej jednak w tę grę warto zagrać jeśli ktoś lubi tego typu pozycje.
W mojej ocenie, obiektywne 7/10.
Samouczek, czyli gdzie kliknąc żeby nie wdepnąć w minę.
Animowane menu, które zrobiło na mnie największe wrażenie
Inwazja nieprzyjaciela, trzeba bronić bazy!
Menu, jedno z wielu paneli w grze Rubina


Tekst: Tepe
email: tepe@poczta.pl


Twierdza RPG Maker || RPG Maker Polska
2002-2024