...: Strona :...
News
Archiwum
Redakcja
Chat ( 0 )
Forum
Księga Gości
Imprezy
Linki
Wymiana
Radio

- Download -
Programy
Gry
Zasoby
Music
Sound
Inne

- RPG Maker -
RPGUNITE
RPGMZ
RPGMV
RPGVXAce
RPGVX
RPGXP
RPGME
SimRPG95
RPG95
WRPGE

- Projekty -
Bit Man
Eden Universe
Pogromca II
Virtua Twierdza

- Krypta -
Kompendium
Scenariusze
Questy
Artykuły

...: Buttony :...
Goniec RM (Archiwum)
Dragon Ball Nao
M.U.G.E.N Samouczek
Pokemon Crystal PBF
Pillars of Eternity POLSKA - największy portal Pillars of Eternity (Project Eternity)
Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarceModules -  the greatest and ultimate place for every tracked-music sympathizer
Dragon Ball Great


Informacje || Problem z grami || Zgłoś nowe materiały
Download >> Gry


Druid

Autor: Xyron

RPG Maker: XP
Wersja: Demo
Gatunek: JRPG
Język: Polski
Rozmiar: 1,9 MB
Ocena: 4/10

Informacje dodatkowe:
- Brak

DOWNLOAD | DYSKUSJA FORUM


W moje ręce trafiła ostatnio następna z rzędu, polska rtp'ówka (ileż można?..). Typowo prosty, polski tytuł: "Druid", niezbyt zachęca z początku do odpalenia tego projektu, ale zaryzykowałem i włączyłem.


W menu wita nas niezbyt wesoła muzyczka z zakrwawionym wilkołakiem w tle.. Ostro. A więc dajemy enter i oto ukazuje się nam krótkie intro: Na ulicach widać jakieś zamieszanie, potem widzimy śpiącą postać naszego bohatera.. Nagle następuje jakiś wybuch i ni stąd, ni zowąd pewne wielkie zwierze wyłania się przez okno naszej postaci. Mieszkańcy biegną w zamieszaniu i odnajdują na ulicy leżącą postać wspomnianego bohatera. Następnie ukazuje się nam animacja: dwóch strażników ciągnących Zinar'a (bo tak się zwie nasz druid) do celi.. A więc jak już widać, fabuła jest nieźle zawiana niejasnością. Kontrolę nad graczem zyskujemy w tej oto celi, do której wyżej wymienieni strażnicy zaciągnęli nas z niewiadomo jakiego powodu.. Wstajemy z łóżka i widzimy tekst: "Muszę się stąd wydostać".. I to tyle z opisu o fabule. Więcej nie chcę wam zdradzać, ponieważ w grze występują sytuacje, w których sami musimy trochę pomyśleć.

Przejdźmy więc do ocenienia grafiki.. Jak wiadomo - podstawowe RTP od razu rzuca się w oczy, ale nie wygląda to wszystko tak źle. Mapping ujdzie w tłoku, nie razi zbytnio, choć zawsze mogłoby być lepiej ^_^. Zresztą trudno ocenić mapping gry przy mapkach o takich małych rozmiarach. Jeśli mowa już o mapkach - twórca mógł postarać się o większą ich ilość, bo ich aktualny stan sprawia, że gierka jest trochę za krótka..

Ok, lecimy dalej, tym razem z udźwięcznieniem: Muzyka całkiem klimatycznie dobrana, sprawia lekką niepewność podczas grania i za to +. Jednak dwa utwory to ciut za mało, ale to tylko demo, więc muzyczka ta nie przeszkadza zbytnio w eksploracji małej ilości plansz. Jest też kilka nie podstawowych dźwięków, takich jak np. ćwierkanie ptaków, poruszanie w menu czy odgłosy walk.

Trzeba także podkreślić kilka smaczków, przez które gra jest jakby inna od pozostałych. Szczególnie spodobała mi się możliwość zamiany w mysz, wilka i niedźwiedzia i jej trafne wykorzystanie (będąc zamienionym w zwierze nie można otwierać drzwi, a także strażnicy inaczej na nas reagują). Wypadałoby też wymienić tutaj system walki w czasie rzeczywistym (prosty, ale ciekawie się gra).

Tak na podsumowanie, żeby nie zniechęcić, ani zbytnio nie zachęcić, polecam "Druida" zwolennikom gier z RTP i wielbicielom zagadek, a także klimatu niepewności. Tym, którzy oczekują czegoś nowego - raczej nie przypadnie do gustu.. Większych błędów raczej nie ma w gierce, albo raczej się z takowymi nie spotkałem. Miejmy nadzieję, że autor postara się rozwinąć swój projekt, czyniąc go innym od reszty i sprawi, że nie będziemy musieli kolejny raz zająć się ratowaniem świata. Całość wygląda nawet ciekawie, tylko zależy jaka będzie pełna wersja, o ile wyjdzie.. Trzeba też wspomnieć o tym, że autor nie zaznaczył gdzie demko ma swój koniec, dlatego jeśli znajdziecie się w rozdwojonych korytarzach, wiedzcie, że to już The End.

To nie ja, to mój brzuch! Głodny jestem (>_<)
Ja nie rozumieć te zdanie, chyba je ucięto.
Chyba tak, w grach zawsze można znaleźć jakieś zagadki, a ta kartka jest do tego kluczem.
Jak ja się tutaj znalazłem?


Tekst: LionHead
email: lionhi@o2.pl


Twierdza RPG Maker || RPG Maker Polska
2002-2022