...: Strona :...
News
Archiwum
Redakcja
Chat ( 0 )
Forum
Księga Gości
Imprezy
Linki
Wymiana
Radio

- Download -
Programy
Gry
Zasoby
Music
Sound
Inne

- RPG Maker -
RPGUNITE
RPGMZ
RPGMV
RPGVXAce
RPGVX
RPGXP
RPGME
SimRPG95
RPG95
WRPGE

- Projekty -
Bit Man
Eden Universe
Pogromca II
Virtua Twierdza

- Krypta -
Kompendium
Scenariusze
Questy
Artykuły

...: Buttony :...
Goniec RM (Archiwum)
Dragon Ball Nao
M.U.G.E.N Samouczek
Pokemon Crystal PBF
Pillars of Eternity POLSKA - największy portal Pillars of Eternity (Project Eternity)
Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarceModules -  the greatest and ultimate place for every tracked-music sympathizer
Dragon Ball Great


Informacje || Problem z grami || Zgłoś nowe materiały
Download >> Gry


Kościak And Friends

Autor: Preki

RPG Maker: 2000
Wersja: Pełna
Gatunek: JRPG
Język: Polski
Rozmiar: 10 MB
Ocena: 5/10

Informacje dodatkowe:
- Brak

DOWNLOAD | DYSKUSJA FORUM


Kościak And Friends jest humorystyczną grą RPG stworzoną w RPG Makerze 2k. Opowiada ona o przygodach Kościaka oraz jego dwóch kompanów: Byka i Brodatego. Trzej przyjaciele są poszukiwaczami cudzych skarbów i wykonują misję które wymyśla im Brodaty przemierzając świat na swoim Szipie. Dołącz do nich w ich przygodach pełnych niebezpieczeństw, skarbów, strażników i SPAM-u!

Jak widać fabuła gry zapowiada się conajmniej interesująco - tak też jest w istocie. Naprawdę podobała mi się historia opowiedziana w grze - jednocześnie była bardzo prosta, a zarazem tak wciągająca że jak raz zacząłem grać to nie mogłem przestać. Wiele ciekawych zwrotów akcji naprawdę mi się podobało, tak samo jak wszystkie misje od Brodatego. Podałbym więcej szczegółów, ale naprawdę nie chcę psuć nikomu zabawy z gry. Powiem tylko że na 100% nie będziecie się nudzić.
Niestety, o ile fabuła jest wyjątkowo ciekawa i wciągające to nie mogę powiedzieć nic dobrego o postaciach w grze. Wszystkie są jakieś takie puste (że się tak wyrażę), chyba najbardziej dopracowaną postacią pod względem osobowości jest Maps, troll który sprzedał swoich kompanów za SPAM. To naprawdę ogranicza zabawę z gry. Każdy z bohaterów ma właściwie tylko jedną cechę własną - Kościak krzyczy "Do ataku!" kiedy tylko może, Byku pije tanie wino, a Brodaty wrzeszczy na innych. Nie wiem - może to tylko moje odczucie, ale naprawdę postacie powinny być bardziej dopracowane.
Dobra, kolejna sprawa która wyszła nie tak jak trzeba, zapewne z powodu poprzedniej (a właściwie na odwrót - bo to przez dialogi wyrażają się postacie). Minowicie dialogi - w wielu przypadkach są po prostu sztywne i niegodne gry humorystycznej, a w innych są to po prostu wulgaryzmy (takie z dupy, że się tak wyrażę). Wygląda na to że Preki myślał nad nimi albo za długo (zmieniał je tak wiele razy że stały się bezosobowe i całkowicie puste), albo za krótko (nawet ich nie przeczytał). Niestety, w tych aspektach bardzo się zawiodłem.
Teraz humor - tutaj jest raczej średnio - wiele wątków w grze zostało już wyczerpane gdzie indziej (zwłaszcza wszystko dotyczące Byka), a niektóre zostały zapożyczone z innych źródeł. Ale kłamstwem byłoby stwierdzenie że gra nie była w ogóle śmieszna. Przez dużą część gry byłem uśmiechnięty - szkoda że tylko uśmiechnięty. Niestety, wbrew tego co obiecywał Preki, ani razu nie spadłem z krzesła (chociaż jednym z powodów może być to że siedzę na łóżku grając w kompa). Tak więc - jeśli chcecie płakać ze śmiechu to niestety - nie tu.

Dobra teraz przejdę pokrótce po pozostałych elementach gry - zacznę od walk. System walk to ten znany i lubiany (lub nie) standarowy system walki z RPG Makera 2k. Jak tam lubię wszystkie standardowe systemy walk (2k, 2k3, XP, VX, 95 Sim, PSX, 95 nie miałem na dysku), więc byłem ciekaw jak go wykorzystał autor. I muszę powiedzieć - jestem zadowolony. Gra naprawdę rzadko zmusza do bezmyślnego klikania w enter - zwykle aby pokonać przeciwników skutecznie i opłacalnie trzeba trochę pomyśleć. Jedyne co bym zmienił to trudność walk - wszystkie są za łatwe (przynajmniej aż do walk z terrorystami - wtedy jest mniej więcej w porządku). Tak więc za walki ceci plusik.

Teraz muzyka. Znowu muszę powiedzieć że jestem zadowolony - a nawet bardzo. Muzyka jest bardzo dobrze dopasowana, a theme Drużyny A w titlu to mistrzostwo. Był chyba tylko jeden moment w którym miałem coś do muzyki (na samym początku), ale poza tym - doskonale.

Grafika - głównie (chyba nawet całkiem) RTP. Mapping porządny, ale też nic specjalnego, raczej nie ma się czego przyczepić, więc tutaj wszystko w porządku. Zresztą... Kogo obchodzi grafika?

Teraz wspomnę trochę o bugach. Nie wiem czemu poświęcam temu osobny akapit bo ich aż tylu nie ma, ale co tam. W walkach zauważyłem tylko jednego buga - Byku może puszczać tyle beknięć ile chce gdy mamy chociaż jedną butelkę wina (przynajmniej takie odniosłem wrażenie). Poza walką jest parę bugów - na początku tylko takie jak chodzenie po skałach (w jednym czy tam dwóch miejscach), a potem trochę więcej związanych z tym że mamy możliwość wyboru postaci (wybierasz postać 1, a postać 2 mówi w cutscenkach, albo grafika się nie zgadza). W każdym razie nic szczególnie uciążliwego.

Dobra, lecimy do zakończenia recki. Jak widać gra ma ciekawą fabułę, ale niestety słabe dialogi i postacie potrafią nieźle ograniczyć zabawę. Humor w grze jest, ale z pewnością mogłoby być dużo lepiej. Gry nie polecam, ale też nie odradzam - zagrajcie na własne ryzyko.
Gdzieś tego kolesia widziałem, ale nie mogę sobie przypomnieć gdzie. Chociaż pseudonim wydaje się znany...
Klasyczna walka z RPG Makera 2000 wzbogacona o ... winotech ?!?
Słuszna uwaga, ty to masz łeb.
O, znalazłem Pana zająca.


Tekst: Sozan
email: sozan5@gmail.com


Twierdza RPG Maker || RPG Maker Polska
2002-2022