...: Strona :...
News
Archiwum
Redakcja
Chat ( 57 )
Forum
Księga Gości
Imprezy
Linki
Wymiana
Radio

- Download -
Programy
Gry
Zasoby
Music
Sound
Inne

- RPG Maker -
RPGUNITE
RPGMZ
RPGMV
RPGVXAce
RPGVX
RPGXP
RPGME
SimRPG95
RPG95
WRPGE

- Projekty -
Bit Man
Eden Universe
Pogromca II
Virtua Twierdza

- Krypta -
Kompendium
Scenariusze
Questy
Artykuły

...: Buttony :...
Goniec RM (Archiwum)
Dragon Ball Nao
M.U.G.E.N Samouczek
Pokemon Crystal PBF
Pillars of Eternity POLSKA - największy portal Pillars of Eternity (Project Eternity)
Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarceModules -  the greatest and ultimate place for every tracked-music sympathizer
Dragon Ball Great


Informacje || Problem z grami || Zgłoś nowe materiały
Download >> Gry


Podziemia: Człowiek

Autor: Adrapnikram

RPG Maker: XP
Wersja: Pełna
Gatunek: JRPG
Język: Polski
Rozmiar: 52 MB
Ocena: 7/10

Informacje dodatkowe:
- Brak

DOWNLOAD | DYSKUSJA FORUM


Fabuła/Świat przedstawiony
Niegdyś wszystko było lepsze. Może słyszeliście to już kiedyś? W świecie Podziemi jest podobnie. Na początku było siedem żywiołów i jeszcze jeden, który panował nad całą resztą. Oddziaływały one na wszystkie istoty żyjące w Andorii. Umiejętność władania elementami, co do ich ilości, jest ograniczona. Nie każdy może posiąść biegłość w korzystaniu z kilku na raz. Jeden z królów władających krainą o imieniu Norvard I został zdradzony i musiał uciekać. Po latach tułaczki powrócił, ale już jako nieumarły Tur-Sang. Zdobywając umiejętność korzystania z elementu ciemności jako pierwszy opanował pięć elementów. Władając także armią nieumarłych zawładnął całą krainą i zmusił resztkę ocalałych ludzi, by skryli się w podziemiach, gdzie założyli dwa ostatnie miasta. Pierwsze upadło dosyć szybko. Ludzkość musiała przystosować się do nowych warunków.

Wydarzenia przyjdzie nam oglądać z perspektywy Deltiego. Adoptowanego syna generała, który jednocześnie jest ojcem Grima - naszego towarzysza. Główny bohater wraca właśnie z Akademii Wojny, gdzie otrzymał wysokie oceny i tu zaczyna się nasza przygoda.

Grafika/Mapping/Eksploracja
Co prawda środowisko jest to podstawowe RTP XP, ale wzbogacone o różnego rodzaju stalaktyty, gimity, gnaty, kości itp. co nadaje nowej świeżości, dobrze zrealizowanym podstawowym zasobom. Do tego mamy masę zasobów z poza podstawowej paczki. Co prawda w side view ATB wszystkie grafiki są nowe, to czasami wyglądają one dziwnie. No ale wszystko w ramach akceptowalnych. No i udało mi się zapomnieć, że wcale nie ma tu wielu środowisk. Co oznacza, że te co były - były dobrze zrobione (nie nudziły się, ale mała różnorodność to duży błąd).

W grze zostało zastosowanych kilka dodatkowych mechanik takich jak alchemia, kowalstwo, zaklinanie broni, czy oswajanie zwierząt. Co prawda wszystkie są opcjonalne, ale nie wykorzystując ich możemy utrudnić sobie grę i to jest w porządku. Bo w tak nieprzyjaznym świecie, powinieneś być sprytnym i korzystać z wszystkich możliwości, aby przetrwać. Przetrwanie... tak.

Podobnie jest z walkami. Mając do dyspozycji cztery elementy, z których korzystamy za pomocą pieśni, musimy mierzyć się z silnymi przeciwnikami i dokonywać trudnych - znaczących wyborów i to też super wyszło. A energię do używania pieśni dostajemy z przemijających kolejek, więc warto jest czasami użyć obrony, co mnie się osobiście bardzo spodobało. Ważna jest też kontrola wrogów, czyli np. uciszenia albo paraliż. W ogóle cały ten ciężki system i walki dobrze współgra z mrocznym klimatem resztki ludzkości broniącej się ostatkami sił po ziemią. Superb!

Co prawda rozgrywka to głównie eksploracja, walki i scenki, ale pozostaje tu miejsce na podejmowanie decyzji. Zarówno w czasie eksploracji map, zarządzania przedmiotami, walkami jak i podczas scenek nasze wybory mają znaczenie i zawsze stoimy przed znaczącymi wyborami. Na dodatek pojawiło się też kilka zagadek.

Dobór muzyki
Muzyka jest bardzo dobrze dobrana i wprowadza nas 100% w klimat mrocznych podziemi, gdzie ludzkość broni się ostatkiem sił. Życie jest ciężkie, każdy musi być użyteczny i nie ma miejsca dla mięczaków. Twardy klimat kształtuje ostatni bastion obrony przed Panem Śmierci.

Dodatkowo/Błędy
O ile system oswajania zwierząt istnieje, to nie widziałem potrzeby, by zmienić zwierzaka na lepszego. Czułem się przywiązany do swojego towarzysza, którego głównym zadaniem było bronienie się i nie umieranie. Te stworki, powinny mieć trochę więcej żyć, aby mogły być prawidłowo wykorzystane. Do tego można się go przez przypadek pozbyć bez potwierdzania, wciskając jeden z przycisków na klawiaturze. Na pewno dało by radę stworzyć takie potwierdzenie.

W ogóle mam wrażenie, że wszystkie systemy, choć przydatne i dobrze wykorzystane. to zaledwie liznęły potencjał jaki w nich drzemał. Miejmy nadzieję, że Adrap uwolni drzemiącą w nich bestię w drugiej części podziemi.

Fabuła też zdaje się chwytać i porzucać nowe wątki dosyć nieroztropnie. Jeden z forumowiczów ładnie powiedział, że dałoby się z tych wszystkich wątków spokojnie zrobić grę cztery razy dłuższą i spójniejszą, niż to co teraz. Autor trochę sztucznie skompresował fabułę i to chyba był jego największy błąd.

Podsumowanie
Co prawda projekt z jakichś powodów wywołał dramę, że jest za dużo tekstu w grze RPG co jest nieco śmieszne, ale tekstu na prawdę nie było za dużo. Wprost przeciwnie. Autor starał się stworzyć rzeczywiste postacie i nadał im pewne cechy. O ile głównego bohatera udało się rozgryźć bez problemu i błędu (co potwierdził sam autor ^^), to do reszty postaci nie byłbym taki pewien.

A to dlatego, że za mało było rozmów pomiędzy postaciami, a nie było ich jakoś szczególnie mało. Po prostu portrety postaci, które starał się nakreślić autor wychodzą w większych ilościach tekstu. Szczególnie, że każdy jest pod presją i nie może do końca być sobą w tym nieprzyjaznym świecie podziemi. Mam wrażenie, że wszystko co mogło być wadą w projekcie gra bardziej na jego korzyść. Wbrew wszelkim błędom, przeciwnością losu, dramą i mojej wstępnej sceptyczności co do projektu. Polecam z całego serca graczom, którzy lubią trochę trudniejsze gry!

Tak jest ser! Dopuszczający z plusem!
Własny system walki, mile widziany chociaż wygląda nieco dziwacznie... W szczególności animacja.
Prosto z menu wywołane dziennik zadań.
Oraz za pomocą przedmiotów zwoje z informacjami o pokonanym przeciwniku.


Tekst: Kitabake
email: kitabake@gmail.com


Twierdza RPG Maker || RPG Maker Polska
2002-2022