...: Strona :...
News
Archiwum
Redakcja
Chat ( 33 )
Forum
Księga Gości
Imprezy
Linki
Wymiana
Radio

- Download -
Programy
Gry
Zasoby
Music
Sound
Inne

- RPG Maker -
RPGUNITE
RPGMZ
RPGMV
RPGVXAce
RPGVX
RPGXP
RPGME
SimRPG95
RPG95
WRPGE

- Projekty -
Bit Man
Eden Universe
Pogromca II
Virtua Twierdza

- Krypta -
Kompendium
Scenariusze
Questy
Artykuły

...: Buttony :...
Goniec RM (Archiwum)
Dragon Ball Nao
M.U.G.E.N Samouczek
Pokemon Crystal PBF
Pillars of Eternity POLSKA - największy portal Pillars of Eternity (Project Eternity)
Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarceModules -  the greatest and ultimate place for every tracked-music sympathizer
Dragon Ball Great


Informacje || Problem z grami || Zgłoś nowe materiały
Download >> Gry


Przygoda

Autor: Mikołaj Orzechowski

RPG Maker: VX
Wersja: Pełna
Gatunek: JRPG
Język: Polski
Rozmiar: 7,9 MB
Ocena: 4/10

Informacje dodatkowe:
- Brak

DOWNLOAD | DYSKUSJA FORUM


Coraz więcej gier dla RPGVX. Bez wątpienia tak sformułowane jest jedno z wielu życzeń makerowców, którzy zakochali się w tej wersji programu. Projekty ukazują się jak grzyby po deszczu, jednak problemem jest ich jakość, gdyż większość jak widać reprezentuje po prostu beznadziejny poziom. Być może jest to spowodowane niedoświadczeniem autorów, którzy rzucili się na ten program z wielkimi marzeniami, nadziejami pokładanymi w skryptach ruby, prostotą itp. Przygoda jest właśnie kolejną produkcją z gatunku zwykłych rtpówek, podrasowanych kilkoma oryginalnymi zasobami jak i skryptami ruby.

Przygoda, dość oryginalny tytuł projektu trzeba przyznać. Mimo iż powstały liczne gry zawierające słowo Przygoda, to na całe szczęście nie są ze sobą powiązane w żaden sposób. Zapewne domyślacie się, że fabuła gry to nic innego jak jakaś przygoda głównego bohatera. No tak, nic innego by tutaj nie pasowało. Zatem, główny bohater, Mikołaj. Dziecko w wieku max 12 lat, zaczyna swój dzień jak każdy inny, czyli normalnie. Problem pojawia się już na dzień dobry, kiedy okazuje się, że nikogo nie ma w domu. U drzwi zastajemy strażnika (żołnierza?), który pozostawia nam wiadomość typu: twoi rodzice zostali porwani przez króla (bo nie płacili podatków?!). Oto cała przygoda. Nie idziemy zwiedzać całego świata, aby go uratować przed złem, ale wyruszamy do na niesamowitą przygodę, po to aby uratować naszą rodzinę.

Nie mam nic przeciwko pierwszym projektom (tych na których uczymy się poznawać program), ale lepiej jest zostawić je dla siebie niż chwalenie na lewo i prawo, że udało się stworzyć projekt. Może niektóre osoby lubią tego typu gry, mnie osobiście nie przypadają do gustu. Też nie mam pojęcia, czy i wam przypadnie dana pozycja do gustu.

Projekt został wykonany w sposób dobry. Mam na myśli, że wszystko posiada na swoim miejscu. Mapping jest ok, muzyczki, dźwięki, inne zasoby dobrane z podstawowego RTP, oczywiście wzbogacone nielicznymi dodatkami (przykładowo: ekran tytułowy, który musiałem wymusić na autorze). Walka jak i system menu został zmieniony dzięki prostej i wygodnej technice kopi-pastego (ah ta potęga ruby). Menu przystosowane jakby dla jednego bohatera, ciekawie wygląda, ale bez jakiś specjalnych fajerwerków, podobnie ma się sprawa z walką. Może podarujmy sobie analizowanie tego typu rzeczy, a przejdźmy się do wypocin autora.

Przygoda byłaby strasznie nudna, jakbyśmy musieli chodzić od miejsca A do B, wciskać Enter, walczyć i nic po za tym, to nie za ciekawa byłaby to przygoda, musicie przyznać. Mikołaj posiada tutaj możliwość wykonania kilku questów pobocznych, jak np. Pokonanie bandy pszczół, których jakaś dziewczynka się boi, odnalezienie magicznej różdżki. Za wykonanie questów pobocznych ma się rozumieć otrzymujemy wynagrodzenie. Jeżeli do gry się przymusić, to można troszeczkę w to pograć, ale bez własnego jakiegoś przymusu, projekt nie do końca przekonuje (nie sprawia jakiejś szczególnej przyjemności zagrania).

Dlaczego zatem zamieszczać taki projekt? Z litości? Może z nacisku autora? Oj nie. Ten projekt Przygody (Mikołaja) jest już 4 jak nie 5 projektem o tym samym tytule, tym samym wątku, bohaterze i na innej wersji programu (poprzednie były w rm2k3). Krok po kroku, trzeba było autora uczyć jak zrobić (chociaż odrobinę) grywalną grę, wskazując błędy, propozycje, by projekt miał jakieś chociaż ręce i nogi. Aż tak źle nie wyszło wszystko, może po prostu Reptile jest zmęczony tą całą Przygodą Mikołaja i nie jest w stanie tego konkretnie ocenić. Jest dobrze, jest 4, można pracować dalej, aby kolejne projekty były znacznie lepsze i nie zadręczały ludzi. Swoją drogą można zauważyć czym autor kierował się tworząc projekt. Kto się nie zniechęcił przez ten cały tekst, to zapraszam do przeżycia Przygody.

Znana scena łóżkowa... gdzie bohater wstaje i ma wszystkie dosyć.
A w drodze do szkoły zostaliśmy zaatakowani przez gigantyczne pszczoły.
I jak to się stało, że zamiast do szkoły, poszliśmy szukać przygody?
Ostatnie pytanie, najdziwniejsze, dlaczego główny bohater, to dzieciak??


Tekst: Reptile
email: reptile@o2.pl


Twierdza RPG Maker || RPG Maker Polska
2002-2022