...: Strona :...
News
Archiwum
Redakcja
Chat ( 0 )
Forum
Księga Gości
Imprezy
Linki
Wymiana
Radio

- Download -
Programy
Gry
Zasoby
Music
Sound
Inne

- RPG Maker -
RPGUNITE
RPGMZ
RPGMV
RPGVXAce
RPGVX
RPGXP
RPGME
SimRPG95
RPG95
WRPGE

- Projekty -
Bit Man
Eden Universe
Pogromca II
Virtua Twierdza

- Krypta -
Kompendium
Scenariusze
Questy
Artykuły

...: Buttony :...
Goniec RM (Archiwum)
Dragon Ball Nao
M.U.G.E.N Samouczek
Pokemon Crystal PBF
Pillars of Eternity POLSKA - największy portal Pillars of Eternity (Project Eternity)
Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarceModules -  the greatest and ultimate place for every tracked-music sympathizer
Dragon Ball Great


Informacje || Problem z grami || Zgłoś nowe materiały
Download >> Gry


Rebelia

Autor: Malyna

RPG Maker: XP
Wersja: Pełna
Gatunek: JRPG
Język: Polski
Rozmiar: 3.5 MB
Ocena: 3/10

Informacje dodatkowe:
- Brak

DOWNLOAD | DYSKUSJA FORUM


Zawsze mam to szczęście do pierwszych projektów, dlaczego tak się dzieje, nie mam bladego pojęcia, chociaż pewne podejrzenia. Pierwsze kroki z programem, projekty zamiast schować do szafy dla wspomnień, dla potomków czy coś, zazwyczaj lądują właśnie w moje ręce z prośbą o wrzucenie na stronę. Cieszy mnie niezmiernie fakt, że coraz więcej polskich gier w makerze (nieważne w jakiej wersji) ukazuje się u nas na scenie. Czekam z niecierpliwością, aż ilość zacznie się zamieniać na jakość, póki co cieszmy się z prostych gier RTP.

Autorka analizując ostatni krzyk mody postanowiła swojemu bohaterowi nadać identyczną klasę: podróżniczy, szukacz przygód, łowca nagród, czy po prostu nikt konkretny. Główny bohater, młody chłopiec, spragniony przygód Gerold, wędruje od wioski do wioski jakoś zarabiając, troszcząc się o swoje lekkie życie. Wszystko się zmienia gdy pewnego dnia znalazł się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie. Jesteśmy złapani przez złego łowcę i wtrąceni do kopalni, gdzie poznajemy Jakuba, z którym postanawiamy zwiać i dołączyć do grupy Rebeliantów, aby wykończyć niedobrych łowców.

Gra jest banalnie prosta, w swojej konstrukcji jak i do opanowania. Nie mam do czynienia z jakimiś skryptami ruby (aż szkoda z jednej strony), prosty ekran tytułowy, fabuła. Podstawowy system menu, jak i walki. Niby wszystko fajnie, ale uderzające są te wszystkie błędy i niedociągnięcia w projekcie. Pozwólcie, że się ich uczepię na trochę, bo to dobry przykład czego unikać.

Błędy ortograficzne jak i literowe, zdarzają się przy wiadomościach, widać. No tak, każdemu może się to przytrafić, nawet najlepszemu. Wrogowie z jakimi się zmierzymy, można policzyć na palcach jednej ręki. Brak jakiś questów, pobocznych misji, dialogów z NPC, mapping momentami jest no ok., ale w niektórych momentach (podobnie jak większość tego typu gier) po prostu wieje pustką. Nie do końca dobrze poukładane są te mapki. Raz przeciwnik jest widoczny na ekranie i po dotknięciu przechodzimy do walki, raz jest gdzieś ukryty, i mamy efekt wzięty z Final Fantasty. Najbardziej co uderza to ten brak swobody zwiedzania pomieszczeń, rozmawiania z NPC. Nie ma żadnych miast, INNów, PUBów itp, a jak się trafi jakiś NPC to jakieś jedno hasło na szybko odburknie. Widać, że przechodzimy z punktu A do B i kończymy grę. Zmiana ekwipunku też za bardzo nie wchodzi w grę. Trochę tak lipnie.

Szczerze z początku sądziłem, że gierka pokaże nieco więcej, ale niestety przeliczyłem się jak zwykle. Chyba jestem za bardzo wymagający. Rebelia nie oferuje nam nic nowego, tylko taką ot zabawę dla zabicia czasu. Starałem się znaleźć cokolwiek dobrego w projekcie, coś co mogłoby go wyróżnić między inne dodane tytuły, ale nici. Jedynie co przychodzi do głowy to nie zakończony wątek, który jak zapowiedziała autorka, postara się ukończyć w kolejnej części. Jak dla mnie, super, ale niech kolejna część będzie znacznie lepsza od tej, aby można było już wstawić jakąś konkretniejszą ocenę.

Moja mama mówiła mi, żeby trzymać się zdala od nieznajomych...
Ponieważ jak tylko natrafi się okazja, to zaraz zaatakują.
Wtrącą nas do lochów, czy innych kamieniołomów.
A my musimy uciekać i szukać wolności...


Tekst: Reptile
email: reptile@o2.pl


Twierdza RPG Maker || RPG Maker Polska
2002-2022