...: Strona :...
News
Archiwum
Redakcja
Chat ( 0 )
Forum
Księga Gości
Imprezy
Linki
Wymiana
Radio

- Download -
Programy
Gry
Zasoby
Music
Sound
Inne

- RPG Maker -
RPGUNITE
RPGMZ
RPGMV
RPGVXAce
RPGVX
RPGXP
RPGME
SimRPG95
RPG95
WRPGE

- Projekty -
Bit Man
Eden Universe
Pogromca II
Virtua Twierdza

- Krypta -
Kompendium
Scenariusze
Questy
Artykuły

...: Buttony :...
Goniec RM (Archiwum)
Dragon Ball Nao
M.U.G.E.N Samouczek
Pokemon Crystal PBF
Pillars of Eternity POLSKA - największy portal Pillars of Eternity (Project Eternity)
Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarceModules -  the greatest and ultimate place for every tracked-music sympathizer
Dragon Ball Great


Informacje || Problem z grami || Zgłoś nowe materiały
Download >> Gry


Tales Of Exile

Autor: Lastturn

RPG Maker: RPG2003
Wersja: Pełna
Gatunek: Action RPG
Język: Polski
Rozmiar: 32 MB
Ocena: 6/10

Informacje dodatkowe:
Brak

DOWNLOAD | DYSKUSJA FORUM


Właśnie ukończyłem grać w akt pierwszy Tale of Exile. Mam po nim dość mieszane uczucia, ale o tym za chwilę...Gra rozpoczyna się rozmową w lesie między dwoma rabusiami. Jak się dowiadujemy z rozmowy, podczas ostatniego rabunku, starszy był zmuszony do morderstwa. Ich plany o ucieczce przerywa jednak najemnik wychodzący z lasu. W kilka sekund rozprawia się z mordercą i aresztuje młodszego złodzieja. Właśnie tym najemnikiem gramy (można mu wybrać dowolne imię) przez większość gry. Po odebraniu go z więzienia, odstawiamy go do sądu, gdzie ma czekać na z góry przesądzony wyrok śmierci. Nasz bohater jednak nie może pogodzić się z losem chłopca, w tym właśnie celu idzie do burmistrza po zgodę na uczestnictwo w rozprawie... Burmistrz zgadza się pod jednym warunkiem - najemnik ma odnaleźć jego córkę... Czy mu się to powiedzie i czy uratuje chłopca? O tym musicie się przekonać sami.

Tak mniej więcej rysuje się, przynajmniej początek, fabuły. Dalej jest ciekawiej, ale nie będę nikomu psuł zabawy z gry pisząc o tym. Spiski na życie władcy, problemy rady i jeszcze więcej... Aż chce się grać. Bardzo podoba mi się też motyw z wcielaniem się w różne postacie w niektórych epizodach. Dzięki temu mamy spojrzenia różnych ludzi na świat przedstawiony w grze. Cóż mogę jeszcze napisać nie zdradzając przy tym co ciekawszych wątków...? Cóż, tylko tyle że naprawdę mi się ten aspekt gry podobał, gra miała nawet rozbudowane dialogi (chociaż nie wszystkie, mam wrażenie że pod koniec aktu pierwszego poziom dialogów ogólnie spadł) i ciekawe osobowości postaci (chociaż to zależy także od nas). Za fabułę, dialogi i klimat należy się spory plusik.

Teraz czas na gameplay - najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest chyba system walk - jest to system taktyczny, który jest, przynajmniej na pierwszy rzut oka, bardzo dobrze wykonany. Jednakże po kilku walkach zmieniłem zdanie - jest on trochę niedopracowany. Chodzi mi zwłaszcza o bardzo powolne mijanie kolejek - jedna kolejka trwa naprawdę długo, nie ze względu na zaawansowane taktyki bojowe, ale z powodu wolnego interface'u. Długo się wysuwają, wsuwają menu, długo trwa animacja ataku, a na początku walki musimy czekać kilka sekund zanim dostaniemy możliwość ruchu. Jest to dość uciążliwe, zwłaszcza z powodu częstych walk (na mapie - w zwykłych lokacjach możemy je omijać). Nie wspomniałem nawet o turze przeciwnika, która trwa niebywale długo - najpierw celuje w nas, czeka parę sekund i dopiero później wybiera lokalizację do której sam się uda. Potem idzie powolnym krokiem za nas, znowu chwilę czeka i dopiero wtedy uderza. Tutaj rada dla twórcy gry - niech da opcję przyspieszenia postaci i potworów w czasie walki, jak i pominięcia animacji (chodzi mi zwłaszcza o animację rzucania czarów przez głównego bohatera - jest za długa). Sam nie wiem jak to ocenić, ponieważ system walk jest dobry (naprawdę lubię walki taktyczne), ale ciągłe spowolnienia, powodują że ma się dość po kilku walkach... Eh, ciężko ocenić, ciężko...

A tutaj należy się autorowi plusik - mam teraz na myśli wybory gracza. W prawie każdym dialogu możemy wybrać swoją odpowiedź spomiędzy kilku opcji. Zwykle nie ma to zbytniego wpływu na rozgrywkę, ale daje poczucie kontroli nad bohaterem. A więc za to plusik.

Bardzo podobała mi się też rozprawa w sądzie i przemówienie księcia - musieliśmy zadowolić odpowiednią ilość ludzi by spełnić nasze cele (co mi się nie udało, ale to szczegół). Zostało to wykonane bardzo dobrze, tylko przydała by się gdzieś legenda, co które minki oznaczają (miałem problem z rozpoznaniem dwóch). Kolejny plusik.

Teraz czas na grafikę. Wszystko jest utrzymane w podobnym stylu co korzystnie wpływa na klimat gry. Nie widzę tam RTP (ale ja go nie znam aż tak dobrze), ale wydaje mi się że to wszystko będą RIPy (część grafik poznaję). Plusik.

Lokacje zostały wykonane bardzo ładnie. Autor starał się oddać klimat każdej lokacji i za to należy się plus. Mapping jest dobry, powiedziałbym bardzo dobry, gdyby nie sporadyczne błędy. Za mapping także leci plusik.

Wypadałoby wspomnieć także o menu, które zostało całkowicie przerobione. Jest ładne, ale trochę za jasne, a napisy są trochę małe, więc może niewygodnie się czytać. Co więcej, napisy podświetlają się w sposób ledwie widoczny (na czerwono, ale naprawdę można nie zauważyć) , przez co traci się chwilę czasu na wybranie opcji. Kolejna rzecz którą trudno ocenić, eh...

Wspomnę jeszcze tylko o muzyce i zakończę ten tekst. Muzyka, tak samo zresztą jak grafika, jest dobrana aby pasowała do klimatu. W głównej mierze udało się to autorowi, więc kolejny plusik. Jedyne co mnie denerwowało, to szybka zmiana muzyki przy każdym włączeniu gry. Nie wiem czym to jest spowodowane, ale nie brzmi to dobrze.

Dobra, kończę, bo ileż można? Gra to kawał solidnej roboty, chociaż spodziewałem się czegoś trochę lepszego po zwycięzcy GF2k8... Nie zmienia to jednak faktu że autor naprawdę się starał i wykonał jedną z lepszych polskich gier na RPG Makera.

Niby stary program RPG Maker, a jednak grafika wygląda bardzo dobrze.
Hack Slash action!
Niestandardowe menu, coś nowego dla oka - statystyki bohatera.
Co za piękny zachód słońca...


Tekst: Sozan
email: sozan5@gmail.com


Twierdza RPG Maker || RPG Maker Polska
2002-2022