...: Strona :...
News
Archiwum
Redakcja
Chat ( 15 )
Forum
Księga Gości
Imprezy
Linki
Wymiana
Radio

- Download -
Programy
Gry
Zasoby
Music
Sound
Inne

- RPG Maker -
RPGUNITE
RPGMZ
RPGMV
RPGVXAce
RPGVX
RPGXP
RPGME
SimRPG95
RPG95
WRPGE

- Projekty -
Commander
Eden Universe
Pogromca II
Virtua Twierdza

- Krypta -
Kompendium
Scenariusze
Questy
Artykuły

...: Buttony :...
Goniec RM (Archiwum)
Dragon Ball Nao
M.U.G.E.N Samouczek
Pokemon Crystal PBF
Pillars of Eternity POLSKA - największy portal Pillars of Eternity (Project Eternity)
Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarceModules -  the greatest and ultimate place for every tracked-music sympathizer
Dragon Ball Great


Informacje || Problem z grami || Zgłoś nowe materiały
Download >> Gry


Wzór

Autor: Colombos

RPG Maker: RPGXP
Wersja: Pełna
Gatunek: Logiczna
Język: Polski
Rozmiar: 4 MB
Ocena: 5/10

Informacje dodatkowe:
Brak

DOWNLOAD | DYSKUSJA FORUM


Od zawsze nurtowało mnie takie pytanie, dlaczego osoby, (które tworzą gry w jakimś programie) zazwyczaj chcą stworzyć zupełnie coś innego, niż ten program był do tego przeznaczony? Przykładowo: Osoby bawiące się w Game Faktorze próbują robić gry RPG, a osoby bawiące się w makerze starają się zrobić wszystko inne, byle nie RPG. Właśnie Colombos należy do grupy tych osób, co od czasu do czasu zamiast zrobić pożądnego RPG w odpowiednim do tego programie, woli wykombinować coś innego, jakąś minigierkę, taką chociażby prostotę, jaką jest wzór.

Nie mam na myśli, że gra jest prosta do wykonania, oj nie. Bez wątpienia autor musiał troszeczkę przesiedzieć przy algorytmach, zasadach samej gry, aby coś takiego stworzyć. Wzór świetnie ukazuje fakt, że prostota jest kluczem do sukcesu (jeżeli chodzi o minigierki).

Dobrze, a na czym niby polega ta cała logiczna zabawa? Na ekranie gracz posiada dwie tablice. Wzór to jedna z tablic, która mówi nam jak mamy ułożyć tę drugą naszą tablicę. W wyznaczone pola na tablicy układamy kwadraciki, bloki (?), możecie sobie to nazwać jak chcecie, fakt pozostaje, że na jednym polu możemy postawić tylko jeden blok. Każdy taki blok otrzymuje swój szczęśliwy numerek (np. 1), w momencie, gdy obok tego pierwszego bloku postawimy nowy blok, to (pierwszy blok) zmienia swój numerek (o jeden wyżej).

Coś wydaje mi się, że bardziej zamieszałem, niż wytłumaczyłem, o co z tym wszystkim chodzi (jak zwykle). Wierzcie mi, to nic trudnego, wystarczy grę pobrać, zobaczyć, o co dokładniej chodzi i szybko się załapie. Przyjrzyjmy się projektowi jeszcze od strony technicznej.

Jest bardzo skromny. Grafik jest tyle, co kot napłakał, ważne, że oryginalne, ale to żaden problem takie o bloki wykonać w programach graficznych, zresztą nie ma potrzeby wymagania jakiś odblasków, fajerwerków, gdyż Wzór to tylko minigierka. Cała gra polega na wyborze etapu, no i rozwiązanie go. Wiele grafik do tego naprawdę nie potrzeba. Brakuje jednak jakiejś spokojnej muzyczki do poszczególnych etapów. Niby w projekcie coś tam się znajduje, ale podczas gry nie uświadczyłem. Być może coś z moim PC jest nie tak, głośniki mi wysiadły, nie mam pojęcia, zakładam, że to moja wina. Jest jeszcze kilka ciekawych oryginalnych dźwięków, no i chyba na tym można skończyć przyglądanie techniczne. Aha, tak, właśnie, autor nie zamieścił skryptu ruby na tworzenie profilów.

Sumując, Wzór to świetna giereczka, na chwilową rozrywkę, pobudzenie szarych komórek do myślenia, tak o na jeden dzień. Miło byłoby zobaczyć tę minigierkę w jakimś poważniejszym od autora projekcie (RPG). Może się skusi i przemyśli taki krok, ale jako minigierka sprawdza się bardzo dobrze. Pierwsze etapy, dość proste, wszystko po to, aby gracz mógł się przystosować do gierki, ale spokojnie, później się zaczną schody. Mało zajmuje, szybko się pobierze, rusza bez programu.
Czy coś więcej można chcieć?
Chwila wolnego czasu i spokoju, aby można było zagrać. Zapraszam do pobrania!

Prosta gra logiczna, która z czasem wymaga drobnego wysiłku.
Na planszy wzór, widnieje to co mamy ułożyć natomiast na naszej planszy jest to co układamy.
Wybór planszy, trochę poziomów jest dostępnych.
A jak uda nam się ułozyć taki sam element, to przechodzimy do kolejnego etapu.


Tekst: Reptile
email: reptile@o2.pl


Twierdza RPG Maker || RPG Maker Polska
2002-2024