...: Strona :...
News
Archiwum
Redakcja
Chat ( 26 )
Forum
Księga Gości
Imprezy
Linki
Wymiana
Radio

- Download -
Programy
Gry
Zasoby
Music
Sound
Inne

- RPG Maker -
RPGUNITE
RPGMZ
RPGMV
RPGVXAce
RPGVX
RPGXP
RPGME
SimRPG95
RPG95
WRPGE

- Projekty -
Commander
Eden Universe
Pogromca II
Virtua Twierdza

- Krypta -
Kompendium
Scenariusze
Questy
Artykuły

...: Buttony :...
Goniec RM (Archiwum)
Dragon Ball Nao
M.U.G.E.N Samouczek
Pokemon Crystal PBF
Pillars of Eternity POLSKA - największy portal Pillars of Eternity (Project Eternity)
Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarceModules -  the greatest and ultimate place for every tracked-music sympathizer
Dragon Ball Great


Informacje || Problem z grami || Zgłoś nowe materiały
Download >> Gry


Yurika

Autor: Kangeroo

RPG Maker: RPGXP
Wersja: Pełna
Gatunek: JRPG
Język: Polski
Rozmiar: 41 MB
Ocena: 3/10

Informacje dodatkowe:
Brak

DOWNLOAD | DYSKUSJA FORUM


Pierwsze kroki w programie zawsze okazują się tymi najtrudniejszymi, więc autorzy ułatwiają sobie tworzenie, jak to tylko jest możliwe. Walka dobra ze złem jest dość znanym motywem, wywlekanym w większości pierwszych projektów - jak i motyw bohatera jako wybrańca, wybawiciela świata. W skrócie mówiąc, mamy przed sobą kolejny tego typu twór, ale przypatrzmy mu się bliżej.

Spokojna wioska, jak w każdej zwyczajnej grze. Główna bohaterka, Yurika, która jest młodym magiem, zajmuje się na co dzień swoimi własnymi sprawami. Akurat tego dnia zakupiła kotka, któremu ledwo nadała imię, gdy nagle w wiosce wybucha wielka panika. Najwyższy arcykapłan zwołuje w świątyni zgromadzenie, na które muszą się stawić wszyscy magowie z wioski.

Pewien bożek Adanos przewidział straszne zło, które zagraża światu, i szuka wybrańca do wypełnienia świętej misji - uratowania świata przed zagładą. Wybrańcem okazuje się nie kto inny, jak właśnie Yurika. Zatem młoda czarodziejka, wraz ze swoim najlepszym przyjacielem Cedrikiem (który z efektowym wejściem spóźnił się na zgromadzenie) - wyruszają w podróż, w nieznane.

Motyw napotykany dość często, jakieś coś mówi o niebezpieczeństwie i o dziwo bohater okazuje się wybrańcem, który może wyjść naprzeciw złu i uratować wszechświat. Oklepane, prawda, ale prawdopodobnie ten motyw nigdy się nie znudzi - a jest dobrym materiałem na rozpoczęcie przygody z programem.

Yurika jest zwyczajną rtpówką, na której autor zaznajamia się z programem, i to widać na kilku elementach, takich jak chociażby dialogi, architektura map, czy wykorzystanie zasobów. Większość wiadomości to luźne gadki, nieraz żartobliwe z prostym humorem, ale nieraz też ciężko dowiedzieć się, o co tak właściwie chodzi. Prawda, że czepiam się drobnych szczegółów, ale to nieco boli - główni bohaterowie są wysłani w nieznaną misję, by zniszczyć archaiczne zło i uratować świat, a cała wioska ma to w nosie. Bah, no, normalna sprawa, co roku ktoś w wiosce jest typowany do ratowania świata, czyż nie? Uratują świat i tyle.

Co do niektórych pomieszczeń, można powiedzieć, że są w porządku. Jednak w wielu miejscach rozmieszczenie elementów, takich jak szafka na środku pokoju, nie jest dobrym rozwiązaniem. Kwadratowe wnętrza i źle rozmieszczony sufit mogą odstraszać, ale ręki nie urwą, spokojna głowa.

Być może skryptów w grze nie znajdziemy, ale za to autor postarał się urozmaicić projekt o jakieś oryginalne zasoby, jak chociażby battlery Masato, własne drobne graficzki, czy też muzyka. Chociaż o muzykę można się kłócić, czy akurat taka musiała zostać dobrana? Projekt waży te 40MB, a w zasadzie mógłby ważyć nieco mniej (5-10), ale zaś z drugiej strony nie ma co się czepiać.

Świetną sprawą są zadania poboczne w grze, których ilość jest dla mnie w sam raz, ale lipą okazuje się przymuszenie gracza do ich podjęcia, gdyż w przeciwnym razie nie można brnąć dalej z historią. Większość oczywiście na zasadzie idź - znajdź, przynieś - posprzątaj, od czasu do czasu niszcząc jakichś przeciwników, ale hej, tragedii nie ma.

Yurika, jak większość pierwszych projektów, nie jest jakimś wybitnym tworem. Jest to zwyczajna rtpówka z doborem kilku oryginalnych (własnych) materiałów. Nie wybija się niczym szczególnym i zawiera wiele, można powiedzieć, oklepanych motywów. Zdarzają się błędy i niedociągnięcia, ale krzywda od nich raczej nikomu się nie stanie. Autor został zmuszony nawet przez użytkowników do napisania solucji, aby uratować zagubionych graczy. Dla fanów prostych gierek Yurika może się okazać dobrym projektem na jeden wieczór - coś dla zabicia czasu, przed snem. Ale znalezienie w nim czegoś głębszego niestety może być trudne.

Tajne zgromadzenie, na zapleczu zakrystii... ciekawe.
Zwyczajna podstawowa walka, wystarczy zmienić kilka elementów i wygląda całkowicie inaczej, czyż nie?
Tak jest! Kot Kura jest z nami!
I kwadratowy las, z jakimiś zagadkami. Oczywiście wszystko jest zapisane w solucji, gdyby ktoś nie wiedział jak sobie dac z tym radę.


Tekst: Reptile
email: reptile@o2.pl


Twierdza RPG Maker || RPG Maker Polska
2002-2024