...: Strona :...
News
Archiwum
Redakcja
Chat ( 0 )
Forum
Księga Gości
Imprezy
Linki
Wymiana
Radio

- Download -
Programy
Gry
Zasoby
Music
Sound
Inne

- RPG Maker -
RPGUNITE
RPGMZ
RPGMV
RPGVXAce
RPGVX
RPGXP
RPGME
SimRPG95
RPG95
WRPGE

- Projekty -
Astromid
Eden Universe
Pogromca II
Virtua Twierdza

- Krypta -
Kompendium
Scenariusze
Questy
Artykuły

...: Buttony :...
Goniec RM (Archiwum)
Dragon Ball Nao
M.U.G.E.N Samouczek
Pokemon Crystal PBF
Pillars of Eternity POLSKA - największy portal Pillars of Eternity (Project Eternity)
Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarceModules -  the greatest and ultimate place for every tracked-music sympathizer


Informacje || Zgłoś nowe materiały
Krypta >> Artykuły

Programy do tworzenia gier RPG i nie tylko


Poza Rpg Makerami istnieje jeszcze szereg różnych innych programów do tworzenia gier rpg. Postaram się je poniżej omówić. Oczywiście komentarze na temat programów wyrażają tylko moją opinie o nich, zawsze można się z nią nie zgadzać. W razie jakiś pytań na temat gdzie znaleźć coś do tych programów lub same programy zapraszam na maila. Gdy wynajdę jeszcze coś ciekawego dopisze poniżej.

Symulator RPG Maker 95 - Hmm... Dość popularny ostatnio na polskiej scenie za sprawą pierwszego tłumaczenia na język polski Reptila. Służy do tworzenia Taktycznych (Turowych) RPG. Mimo swego wieku dość dobrze się "prowadzi" a efekty mogą być nawet niezłe. Choć jak już wcześniej powtarzałem... Dzięki modyfikacji Ruby w RM XP można uzyskać całkiem podobny efekt a nawet lepszy.


Rpg Maker Gba - Jak mówi nazwa nic więcej jak RM na konsolkę Gameboy dobre dla maniaków tej platformy. Mało znany przynajmniej w Europie i USA. Na wschodzie w krainie Rpg Makera tj. Japoni dość popularny.


RPG Maker's for Playstation - jakiś czas temu wydano 3 części rpg makera na konsolkę PS oraz PS2 nie chcąc się więcej rozpisywać na ich temat dodam, że chyba najlepiej wygląda część 3 na PS2. Mimo to tworzenie gier na tę konsolę tak jak i w przypadku GBA jest jak dla mnie nieco egzotyczne i dobre dla osób lubiących marnować czas, czy też chcących jedynie pochwalić się przed kumplem z podwórka.


RPG Maker for Mobile Wersja rpg makera pozwalająca tworzyć gry na telefony komórkowe. Można przypuszczać, iż jest to w sumie ciekawa propozycja dla miłośników telefonów komórkowych oraz osób chcących umilić sobie czas w podróży tworzeniem jakiejś prostej gierki. W rzeczywistości jednak jest to twierdzenie bardzo mylne, gdyż gry tworzyć idzie tylko na Pececie a nie jak nazwa by sugerowała na telefonie komórkowym. W uproszczeniu - to troche tak jakby wypuścić Rpg Makera na Playstation, którego edytor działa tylko pod PC


Eclipse - Program a raczej silnik jeśli można to tak nazwać do tworzenia gier mmorpg , czyli masowych rpg przez internet. Posiada duże możliwości a efekt jest całkiem ładny jednak jego obsługa jest bardzo męcząca i karkołomna. Cała praca w nim została niesamowicie utrudniona a to za sprawą dziwnego interfejsu budowy. Aby zbudować jakąś mapkę musimy poruszać się po niej naszą postacią i wstawiać kolejne klocki grafiki, podobnie sprawa ma się z wstawianiem zdarzeń i potworków. Polecam jedynie doświadczonym makerowcom. Działa tylko pod Win XP.
Strona oficjalna: http://www.touchofdeathproductions.com


Network Rpg Maker - Kolejny z programów do tworzenia gier mmorpg. Pomimo interfejsu zbliżonego nieco do Rpg Makerów to jednak mam wrażenie, że praca w nim jest jeszcze bardziej karkołomna niż w Eclipse a efekty znacznie gorsze. Do tego posiada masę błędów w działaniu. Krótko mówiąc nie polecam go nikomu chyba, że ktoś uwielbia tracić czas na zbędną zabawę. Jeśli ktoś jest nim nadal zainteresowany dodam, iż istnieje jakieś niedokończone polskie tłumaczenie programu.


1ENGINE - Tym razem troszkę z innej beczki. Jest to silnik polskiego autorstwa umożliwiający tworzenie postapokaliptycznych gier rpg podobnych do Fallouta. Gry w nim stworzone nie są jakąś rewelacją graficzną i pracują w trybie Ms Dos jak i zresztą sam edytor. Silnik dostepny z kodem źródłowym i dość wyczerpującą dokumentacją. Polecam głównie fanom Fallouta, którym nie straszny DOS.


Map001 -Nieco dziwne skrzyżowanie programu podobnego RPG Makerowi z programem typu Game Maker. Wydaje mi się, iż posiada dość spore możliwości. Ciekawy jest tutaj tryb tworzenia mapy. Otóż podczas tego procesu możemy wybierać z osobnych kategorii drzwi, osobno ściany, podłoża, zdarzenia czy postacie, przez co nie ma problemu z warstwami jak w RPG Makerach. Posiada jednak wiele błędów oraz nieco utrudniony, jeśli chodzi o gry RPG system budowy zdarzeń mniej więcej jak w programie Klik&Play czy Game Maker. Co więcej jego twórcy chyba sugerowali się tymi dwoma programami przy jego tworzeniu gdyż 001 bardzo je przypomina. Jeśli chodzi o standartowe grafiki są one niestety dość słabe.


RPG Toolkit - No cóż, moja przygoda z tym edytorem skończyła się jedynie na pierwszym uruchomieniu, po 10 minutach resecie kompa i później ciągłym błędem podczas próby uruchomienia. Do tego dochodzi jeszcze krótka gra testowa, która pokazuje, iż przynajmniej grafika standartowa nie jest najwyższych lotów. Choć jak podkreślam prawdziwych jego możliwości nie poznałem nie przekonał mnie jak na razie do dalszego eksperymentowania, ponoć istnieją jednak specjalne pluginy rozszerzające zakres możliwości. Jeśli ktoś wie, o co chodzi miło by było gdyby uzupełnił opis tego edytora swą wypowiedzią, bo po obejrzeniu screenów na stronie oficjalnej jestem wręcz zaintrygowany. Strona oficjalna: http://www.toolkitzone.com/


Podsumowując istnieje sporo alternatywnych dla RPG MAKERA (począwszy od 2k a skończywszy na XP) programów do tworzenia gier RPG, JRPG czy MMORPG, jednak niewiele stanowi dla niego poważną konkurencję. Choć z drugiej strony - kto wie?! Może za jakiś czas... Ale wydaje mi się, że program to nie wszystko, trzeba mieć jeszcze jakieś umiejętności... Bo program tak naprawdę nigdy za nas nie stworzy wspaniałej gierki za pomocą jednego kliknięcia.Autor: Makaveli
email : makaveliusz@o2.pl


Twierdza RPG Maker || RPG Maker Polska
2002-2022