...: Strona :...
News
Archiwum
Redakcja
Chat ( 13 )
Forum
Księga Gości
Imprezy
Linki
Wymiana
Radio

- Download -
Programy
Gry
Zasoby
Music
Sound
Inne

- RPG Maker -
RPGUNITE
RPGMZ
RPGMV
RPGVXAce
RPGVX
RPGXP
RPGME
SimRPG95
RPG95
WRPGE

- Projekty -
Commander
Eden Universe
Pogromca II
Virtua Twierdza

- Krypta -
Kompendium
Scenariusze
Questy
Artykuły

...: Buttony :...
Goniec RM (Archiwum)
Dragon Ball Nao
M.U.G.E.N Samouczek
Pokemon Crystal PBF
Pillars of Eternity POLSKA - największy portal Pillars of Eternity (Project Eternity)
Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarceModules -  the greatest and ultimate place for every tracked-music sympathizer
Dragon Ball Great


Informacje || Zgłoś nowe materiały
Krypta >> Kompendium

Tytuł: Czym jest RPG Maker? (Co to jest, do czego służy?)
Opracował: Reptile
Email: reptile@o2.pl

Słowo wstępne od autora
Czym jest program RPG Maker (to chyba wiedzą akurat wszyscy, ale nie powinno tego tutaj zabraknąć), do czego służy i jak go wykorzystać. Postaramy się przyjrzeć programowi od tej strony. Ci co nie słyszeli o makerze, to jak najbardziej zapraszam do lekturki.
~Reptile


Słowniczek
RPG - (ang role-playing game) gra fabularna, gracz wciela się w rolę fikcyjnej postaci.
Maker - (ang. Make -> robic; Maker -> Tworca)

Biorąc pod uwagę nazwę programu, większość osób zapewne domyśla się, że program będzie miał związek z grami typu RPG. Program RPG Maker jest wspaniałym, a zarazem prostym narzędziem, o przyjemnym interface'ie (nieskomplikowanym wyglądzie), które umożliwia stworzenie własnej gry RPG.. Tworzenie gier zazwyczaj idzie w parze z programowaniem, algorytmami, wielką wiedzą z każdej dziedziny, no i ekipą zgranych ludzi. Może i kiedyś tak było, teraz w Internecie można znaleźć pełno edytorów WYSIWYG (what you see is what you get – czyli otrzymujemy to co widzimy), jednym z rodzajów takich edytorów jest właśnie program RPG Maker. Co to oznacza? Możesz spokojnie stworzyć swoją wymarzoną grę, bez znajomości języka programowania, informatyki, algorytmów i innych skomplikowanych pojęć. Co będzie ci potrzebne to jedynie: dużo czasu, chęci (a nie słomiany zapał), no i oczywiście czasami trochę przyłożenia się.

Program posiada przygotowany specjalny silnik przeznaczony głównie do gier jrpg (japońskich rpg), 2D. Tego rodzaju gry przeważnie znajdujemy na starych systemach konsolowych jak Super Nintendo (SNES), Sega Genesis, Sony Playstation. Projekty klimatem przypominają takie znane tytuły jak Final Fantasy, Chrono Trigger, Zelda czy Phantasy Star.

Nie można pominąć kwestii zasobów, wszelkiego rodzaju materiałów graficznych, muzycznych oraz skryptowych. Zasoby graficzne posiadają konkretnie ustalony format (np. w jaki sposób mają być ułożone), tak aby mogły zostać odczytane w odpowiedni sposób przez program.

Pliki graficzne posiadają rozszerzenia *.PNG(JPG, BMP), co za tym idzie - nie są skompresowane w jakiś tajemniczy sposób. Za pomocą pierwszego lepszego programu graficznego, nawet chociażby za pomocą podstawowego Pointa (tak, tego Painta z poziomu START > Wszystkie programy > Akcesoria) , można stworzyć własne oryginalne graficzki bohaterów, przeciwników, otoczenia itp. Podobnie mają się materiały muzyczne (pliki MP3, WAV, MID, OGG). Dzięki innym aplikacjom (programom) jesteśmy w stanie stworzyć własne materiały, a następnie zastosować je w swoim projekcie. Komendy w zdarzeniu pozwalają na łatwe stworzenie tego, co przyjdzie do głowy - za przykład mogą się posłużyć wszelkiego rodzaju zdarzeniówki i inne mini gry pokazowe, ukazujące pewnego rodzaju kwestie i rozwiązania techniczne. Nowsze wersje programu zostały wyposażone w ruby (język programowania), który umożliwia dopisanie paru linijek kody, aby jeszcze bardziej przekroczyć granice swoich możliwości. Wszystko brzmi ładnie, łatwo i przyjemnie, ale tak nie jest.

Program posiada też swoje słabości (i pewne haczyki).Po pierwsze RPG Maker jest programem do tworzenia gier 2D, a nie spełnienia naszych zachcianek (3D, opcja MMO, multiplayer itp.). Dalej, RPG Maker jest programem do tworzenia, jeżeli tego nie widzisz to przyjrzyj się uważnie: do TWORZENIA. Nie myl tworzenia z generowaniem. Program nie stworzy ci gry poprzez wygenerowanie nowej grafiki, muzyki, dialogów i opowieści, nawet o tym nie myśl... Jak każdy inne program do tworzenia amatorskich gier, RPG Maker wymaga poświęcenia czasu (dużo czasu: tygodni, miesięcy, a najlepiej kilku lat), samo zaparcia i wiele intensywnych ćwiczeń z każdej dziedziny (muzyki, grafiki, ortografii i logicznego myślenia).

RPG Maker w przeciwieństwie do innych programów jest sztuka i wymaga nieco większego poświęcenia. No wyobraźmy sobie: chcąc być poetą, nie wystarczy kupić notes i pióro - wiersze, opowiadania same się nie napiszą od tak - to właśnie MY musimy usiąść na tych 4 zacnych literkach i to napisać. Możemy się spotkać z opinią, że RPG Maker jest prymitywny, bo tworzy proste gierki - i owszem jest to prawda. Jest prymitywnym narzędziem, stworzenie byle jakiej gry RPG w programie to kwestia kilku minut, ewentualnie godzin. Jednak, gdy chcemy stworzyć już coś wartościowego, coś lepszego, to należy bez wątpienia odpowiednio przemyśleć fabułe, przygotować scenariusz, opracować dialogi - nie raz jeszcze je poprawiać, zmieniać, przekształcać, aby nabrało to wszystko lepszego sensu i brzmienia. Dobranie stylu grafiki, muzyki do danej sytuacji też jest sztuką. Tutaj "pomysł i wykonanie" to zdecydowanie za mało. Pomysł i wykonanie z pewnością przejdzie przy jakiś tam układankach klocków, natomiast tutaj mamy jeszcze do czynienia z tym nieszczęsnym piórem (fabuła, scenariusz, questy, dialogi itp.), które program nam nie wygeneruje.

Podsumowując, jeżeli od siebie wymagasz, chcesz przekroczyć swoje granice, a także przy tym dobrze się bawić - to najwyraźniej RPG Maker będzie dobrym narzędziem dla ciebie. Jeżeli czujesz potrzebę zabawy klockami, platformówki, zręcznościówki, puzzle wyścigi i innego rodzaju prostych minigierkach (co można znaleźć na stronach internetowych), to lepiej będzie poszukać innego narzędzia. Tutaj mogę jedynie podpowiedzieć: Flash, The Games Factory, Game Maker... Trzeba będzie po prostu szukać czegoś dla siebieKlopotliwe pytania:
1. Czy stworzona grę, będzie można uruchomić na innym komputerze, na którym nie ma zainstalowanego programu?
Tak, biedzie można. Pójdzie bez problemu, ALE należy stworzony projekt do tego poprawnie przygotować: - dołączyć wszystkie wykorzystane zasoby (pliki graficzne, muzyczne, mapy), niezbędne pliki *.dll itp., to zależy od wersji programu. Lepiej zrób najpierw dobry projekt, a później jakoś to będzie.

2. Czy można wykorzystać własne stworzone zasoby (grafikę, muzykę, dźwięki)?
Jak najbardziej, tylko należy zwrócić uwagę na ich format. Za przykład weźmy ekran tytułowy: - do RPG Makera XP musi mieć wymiary 640x480, o rozszerzeniu PNG/JPG/BMP - do RPG Makera ME musi mieć wymiary 320x240, (256kolorow) o rozszerzeniu PNG/BMP Gdy się nie dostosujemy do tych zasad, zasoby zostaną przez program odrzucone (wyskoczy komunikat, o błędzie formatu) albo zostaną wykorzystane w nieprawidłowy sposób.

3. Za pomocą, jakich programów można stworzyć własne zasoby?
To już kwestia indywidualnego gustu i doboru. Do grafiki należy użyć jakiegoś programu graficznego (Photoshop, Gimp, albo chociażby podstawowy Paint), do muzyki jakiś program do tworzenia muzyki. Trzeba po prostu szukać tego co nam odpowiada i w czym będziemy w stanie pracować.

4. Czy za pomocą programu RPG Maker, będę w stanie stworzyć profesjonalny projekt?
Tutaj problemem jest rozumiane słowo profesjonalny - co to oznacza? Każdy ma swoją własna definicje, dlatego odpowiedz będzie nieco inna: RPG Maker jest programem do tworzenia amatorskich gier 2D RPG. Jeżeli jednak twórca się mocno przyłoży, to efekt końcowy może być nawet na bardzo wysokim poziomie. Zależy wszystko od tego jak się przyłożymy - co oczywiście nie jest łatwe.

Odnośnie MMO:
1. Czy za pomocą RPG Makera będzie można stworzyć grę MMO?
Nowsze wersje programu (od wersji RPGXP w gore), posiadają wbudowany język programowania (ruby). Jeżeli potrafisz programować, tworzyć moduły, algorytmy, sterowniki i inne cuda na kiju nie są problemem, zatem stworzenie MMO powinno być możliwe. Niestety, wkład, jaki trzeba włożyć po prostu wykańcza, a efekt nie jest zadawalający (albo nie wyjdzie tak jakbyśmy tego chcieli). Lepiej będzie poszukać innego środowiska do MMO niż zabierać się za tworzenie w Makerze (w takim kierunku).

2. W internecie można znaleźć skrypt do RPG Makera na MMO/grę internetowa. Jak mogę to zainstalować i uruchomić?
Znaleźć i owszem można, ale czy to działa? Czy to ktoś potrafi skonfigurować? Niestety RPG Maker jest stworzony do gier w wersji offline, dla jednego gracza. Kto chce uzyskać co innego, musi kombinować. Powodzenia.

3. Znalazłem grę internetowa wykonana chyba w RPG Makerze XP, i jest to MMO, (margaronem)/jak zamieścić grę na Internecie, aby można było grac przez przeglądarkę internetowa?
Nie da się. Nie ma takiej opcji. Przeglądarkowe gry MMO wykorzystują grafikę z RPG Makera, ale nie silnik. Autorzy tego typu gier użyli innego silnika, być może sami coś napisali w PHP, albo taki skrypcik w necie znaleźli, wykorzystali grafiki z RPG Makera i już. Dokładniej co i jak musicie się tych autorów zapytać, tyle z mojej podpowiedzi. Tego typu gry, z samym RPG Makerem nie maja nic wspólnego, za wyjątkiem zapożyczenia zasobów.


Twierdza RPG Maker || RPG Maker Polska
2002-2024