...: Strona :...
News
Archiwum
Redakcja
Chat ( 16 )
Forum
Księga Gości
Imprezy
Linki
Wymiana
Radio

- Download -
Programy
Gry
Zasoby
Music
Sound
Inne

- RPG Maker -
RPGUNITE
RPGMZ
RPGMV
RPGVXAce
RPGVX
RPGXP
RPGME
SimRPG95
RPG95
WRPGE

- Projekty -
Commander
Eden Universe
Pogromca II
Virtua Twierdza

- Krypta -
Kompendium
Scenariusze
Questy
Artykuły

...: Buttony :...
Goniec RM (Archiwum)
Dragon Ball Nao
M.U.G.E.N Samouczek
Pokemon Crystal PBF
Pillars of Eternity POLSKA - największy portal Pillars of Eternity (Project Eternity)
Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarceModules - the greatest and ultimate place for every tracked-music sympathizer
Dragon Ball Great


Informacje || Problemy z RPGVX || Zgłoś nowe materiały
RPG Maker :: RPG Maker VX

Opis programu RPG Maker VX

Stworzenie wymarzonej gry za pomocą RPG Makera VX przychodzi z niesamowitą łatwością. Program zawiera poprawiony system kafelków samotwórczych (autotile, elementy za pomocą których tworzy się mapę), co pozwala w prosty sposób stworzyć mapy do gry, a także kreator lochów, który w razie potrzeby w szybki sposób utworzy ich mapę. A do tego wszystkiego dodano szybkie tworzenie podstawowych zdarzeń (jak np. skrzynki), co pozwoli na jeszcze szybsze stworzenie gry RPG.

Cechy charakterystyczne programu
Za pomocą RPG Makera VX jesteś w stanie stworzyć własną grę RPG, bez jakiejś wiedzy artystycznej, muzycznej czy nawet programistycznej. Wykorzystaj poniższe cechy do stworzenia swojej wymarzonej gry RPG:
 • łatwy i przyjemny w użyciu sposób tworzenia map,
 • przejrzysty wygląd bazy danych, w której zgromadzone są podstawowe informacje o bohaterach, przeciwnikach, przedmiotach,
 • potężny system tworzenia zdarzeń, w którym za pomocą zwykłych kliknięć myszką możesz nadać bieg swojej grze, wskazując zdarzeniom ich zadania (polecenia),
 • imponująca ilość podstawowych zasobów (grafik, dźwięków, melodii), za pomocą których możesz się nauczyć podstaw tworzenia gry.

  Łatwy w użyciu
  RPG Maker VX wyciągnął to, co najlepsze (i najłatwiejsze) ze swojego poprzednika - RPG Makera XP - dodając kilka nowych własnych poleceń. Możesz łatwo zaoszczędzić czas tworzenia gier, dzięki szybkim zdarzeniom, takim jak drzwi czy skrzynie. Podobnie za pomocą usprawnionego systemu kafelków samotwórczych możesz znacznie przyśpieszyć proces tworzenia map w swoim projekcie.

  Przykładowe materiały
  RPG Maker VX jest wyposażony w liczne zasoby - materiały graficzne, dźwiękowe i melodie. Wszystko przygotowane do stworzenia twojej pierwszej gry. Podobnie, jak w poprzednich wersjach, program umożliwia importowanie (wgranie) swoich własnych oryginalnych materiałów lub zasobów pobranych z Internetu.

  Edytor map
  Edytor map pozwala na szybkie zaprojektowanie świata dla twojej gry. Wielki wybór kafelków pozwala na łatwe tworzenie mapy poprzez ich zaznaczenie, a następnie rysowanie za pomocą narzędzia
 • Kafelki samotwórcze
  Kafelki samotwórcze pozwalają na wybór jednego elementu, a następnie na rysowanie końcówek na mapie. Kafelki samotwórcze są używane jako wybrzeża, trawy, drzewa, ściany, podłogi, sufity itp. Wystarczy narysować kształt za pomocą kafelka, a RPG Maker VX połączy kafelki w całość, redukując twój czas tworzenia!
 • Organizacja elementów
  Kafelki są podzielone na pięć kategorii, aby można było łatwiej i szybciej znaleźć element, którego potrzebujesz. Kategoria A zawiera podstawowy poziom, czyli edycję dolną, która pokrywa mapę (morze, wybrzeże, trawa, podłogi, ściany itp.), natomiast kategorie B-E zawierają elementy edycji górnej, które nakładają się na elementy z kategorii A.

  Edytor zdarzeń
  Edytor ten pozwala na stworzenie zdarzenia, z którym bohater może wejść w interakcję. Zdarzeniem są np. postacie, z którymi można porozmawiać, skrzynka, którą się otwiera, drzwi do knajpy, rośliny, które można zbierać, potwory, z którymi walczymy. Za pomocą listy poleceń możesz stworzyć skomplikowaną grę bez znajomości języka programowania.

  Szybkie zdarzenia
  RPG Maker VX został wyposażony w nową opcję tworzenia szybkich zdarzeń za pomocą jednego kliknięcia. Są to takie zdarzenia jak: teleport, drzwi, skrzynie, nocleg.

  Baza danych
  Baza danych zawiera informacje o bohaterach, umiejętnościach, przeciwnikach, przedmiotach i wiele innych. Za pomocą wygodnego interfejsu (GUI) z systemem zakładek szybko będziesz w stanie odnaleźć i edytować potrzebne elementy. Przykładowe zakładki:
 • Bohaterowie
  Zawiera informacje o wyglądzie postaci, nazwę, statystyki, oraz wgląd na jej rozwój.
 • Klasa
  Ustawienia dla postaci - jakie umiejętności opanuje z biegiem czasu, jakie przedmioty może użyć, a jakich nie.
 • Przedmioty
  W tej zakładce przechowywane są przedmioty, które występują w grze. Bronie, zbroje, akcesoria, przedmioty lecznicze, kluczowe. Przedmiotom można nadać wygląd za pomocą ikony, a także krótki opis.

  RGSS2
  Być może w trakcie tworzenia gry dojdzie do sytuacji, że będzie trzeba skorzystać z czegoś bardziej zaawansowanego, dla poprawienia efektów, czy stworzenia czegoś nowego. RGSS2 (Ruby Game Scripting System 2), na którym opierają się gry z RPG Makera VX, pozwala na całkowite zmodyfikowanie systemu gry - tylko wymaga drobnej wiedzy programistycznej. RGSS2 został tak skonstruowany, że nawet bez większej wiedzy programistycznej, możesz wykorzystać tony skryptów wykonanych przez różnych autorów. Wszystko za pomocą metody kopiuj-wklej.
  * Uwaga na wersje skryptów, ale skrypty z starszej wersji nie będą funkcjonowały w nowszych np. skrypty z RPGXP nie będą działały pod RPGVX.

  Twórz i dziel się z innymi
  Bez znajomości języka programowania, algorytmów, skomplikowanych poleceń, MOŻESZ stworzyć własną grę komputerową i to nie byle jaką, tylko RPG! Stworzony projekt możesz później pokazać swoim znajomym, bądź podzielić się z innymi w Internecie, aby czerpać radość z tworzenia amatorskich gier. Nie czekaj i dołącz już dzisiaj do naszej skromnej, polskiej Sceny RPG Makera!


  UWAGA!!
  Seria programów RPG MAKER należy do oprogramowania komercyjnego (płatnego). Z tego też powodu zalecamy wypróbować 30 dniową wersję trial oprogramowania, które można pobrać bezpośrednio ze strony producenta. Zaleca się też dokonanie zakupu licencji na oficjalnej stronie programu.

 • Twierdza RPG Maker || RPG Maker Polska
  2002-2024