Poradniki

 
 
 
TUTORIAL MAPPINGU W VX Ace
(Diablo, 20.04.2014)

Z tej strony Diablo :). To mój pierwszy tutorial, a będzie on traktował o podstawowym mappingu na RTP. Nie będą to super wyszukane mapy, jednak początkujący mogą „podkraść” parę patentów lub łatwiej zrozumieć, o co chodzi z nieprzesadzaniem itp.

1. Tworzenie mapy
Na poniższym screenie są podstawy, które w mappingu są najważniejsze. Jest to oczywiście okno tworzenia nowej mapy.2. Podłoże
Ja wykonam w tym przykładzie mapę lasu z jeziorkiem. Najlepszym dla mnie sposobem na zaczęcie tworzenia mapy jest wykorzystanie wszytkich potrzebnych elementów z podłoża.


Ukończone podłoże według mojej zasady powinno wyglądać tak:


Do stworzenia mapy wykorzystałem wszystko, co uznałem, że jest potrzebne. W ten sposób unikniemy sztucznego braku trawy za drzewami itp. Następny krok to właśnie...

3. Drzewa
Na początek preferuję użycie „grupy drzew”:


W ten sposób możemy „zamknąć” mapę. Mapa po użyciu drzew powinna wyglądać tak:


Niestety to nie koniec. Bo nie można zostawić poucinanych drzew! Trzeba teraz wziąć się za obróbkę tego. Po paru chwilach powinniśmy uzyskać taki efekt:


Ale jeden moment! Poucinały się drzewa (to co zaznaczyłem). Spokojnie. I na to jest prosty, nie wymagający za dużego wysiłku sposób. Pytacie jaki?

EVENTY (zdarzenia)
Mogą nam posłużyć jako znana z Makera XP trzecia warstwa. Aby użyć zdarzeń, należy stworzyć nowe zdarzenie. Jako grafikę ustawić brakujący fragment drzewa.
WAŻNE! NALEŻY USTAWIĆ BLOKADĘ OBROTU!


W ten oto sposób uzyskaliśmy taki efekt:


No więc ten etap mamy za sobą. Teraz czas na...

4. Pojedyncze drzewa i ozdobniki
To teraz czas na pojedyncze drzewa, kwiatki, kamienie itd. Należy pamiętać, że nie można przesadzić. Nie chcemy czegoś takiego:


To totalna przesada. Należy raczej orientacyjnie układać dodatki tak, aby nie powtarzały się w jednym kadrze (tak, żeby były max 2 takie same gdy gramy):


Ukończona, ozdobiona mapka powinna wyglądać tak:


A tu parę screenów z poziomu gry:


Dziękuję za uwagę. Mam nadzieję, że komuś pomogłem :)
DIABLO