...: Strona :...
News
Archiwum
Redakcja
Chat ( 4 )
Forum
Księga Gości
Imprezy
Linki
Wymiana
Radio

- Download -
Programy
Gry
Zasoby
Music
Sound
Inne

- RPG Maker -
RPGMV
RPGVXAce
RPGVX
RPGXP
RPGME
SimRPG95
RPG95

- Projekty -
Virtua Twierdza
Pogromca II

- Krypta -
Kompendium
Scenariusze
Questy
Artykuły

...: Buttony :...
Dragon Ball Nao
M.U.G.E.N Samouczek
Pokemon Valhalla
Pokemon Crystal PBF
Tsukuru Archive
Pillars of Eternity POLSKA - największy portal Pillars of Eternity (Project Eternity)
Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarce
Subiektywnie o Tekstowych Grach Fabularnych i nie tylkoModules - the greatest and ultimate place for every tracked-music sympathizer


Netykieta || Pomoc (Discord) || Zgłoś nowe materiały
Strona >> Chat >> Netykieta

Netykieta


Przypomnijmy sobie na początku, do czego służy tak naprawdę chat. Chat jest miejscem w Internecie, gdzie można na żywo w czasie rzeczywistym (nazywajcie to jak chcecie) porozmawiać z drugą osobą. Większość rozmów jest prowadzona w okienku głównym (przy takim głównym stole). Tak jak w grupie znajomych, czy w miejscach publicznych, tak i tutaj obowiązują pewne zasady zachowania się, których nie należy łamać. A gdzie: Wolność słowa i wyboru!; nie próbujcie się za tym hasłem kryć, bo wszystko posiada swoje limity. Wolność słowa i wyboru istnieje, ale oczywiście tylko w ramach zdrowego rozsądku.

Najważniejsze do zapamiętania

 • Cierpliwość
  Zadaniem redaktorów (jak i innych starszych kolegów), jest niesienie pomoc nowym użytkownikom (wiadomo). Czasami może się zdarzyć, że ktoś nie odpisuje. Być może nie zauważył Twojej wypowiedzi (może się zdarzyć), albo nie ma teraz danej osoby przed komputerem(zostaw najlepiej wtenczas wiadomość prywatną), a może kilka innych osób przed Tobą prosiło o pomoc? Sytuacji może być naprawdę bardzo dużo. Poczekaj cierpliwie na swoją kolej, albo aż dana osoba wróci.

 • Uprzejmość
  Nie przeszkadzaj innym w rozmowie! Spokojnie... możesz dołączyć do niej, ale jak cię dany temat nie interesuje, to rozpocznij jakiś nowy, bądź z wybraną osobą porozmawiaj sobie na prywatce. Nie musisz zwracać na siebie uwagi niestosownym zachowaniem, ponieważ to nigdy nie odniesie pozytywnego skutku.

 • Szacunek
  To jest chyba najbardziej znany element, który brakuje większości użytkownikom. Innych czatowiczów traktuj tak, jak Ty chciałbyś być traktowany - szanuj ich, a oni będą szanować Ciebie. Nie zapominaj, że po drugiej stronie kabla siedzi taki sam człowiek jak Ty. Nie poniżaj, nie obgaduj na niekorzyść, nie wywyższaj się nad innymi, gdyż może się okazać, że na chatcie przebywa osoba bardziej doskonała.

 • CapsLock
  Nie pisz dużymi literami bo ludzie mogą pomyśleć, że wrzeszczysz. Duże litery oznaczają KRZYK, a po za tym, naukowcy udowodnili, że o wiele łatwiej czyta się normalne literki niżeli wersaliki.
To nie jest miejsce dla ciebie

Czyli za co można wylecieć z pokoju. Ogólnie rzecz ujmując, za żywota. Można wylecieć za wszystko, a na jak długo: kilka minut, godzin, dni, tygodni, miesięcy, lat, a nawet dożywotnie (już się o to postaramy). Wszystko zależy od tego, co się przeskrobało i zapewniam, że nie istnieje jakiś algorytm obliczający: 2 przekleństwa = ban na 2 godziny. Chodzi o wytworzenie miłej atmosfery, w której będziemy się czuli jak w drugim domu. Praktycznie scena to jak druga rodzina, warto by było ze wszystkim być na plusie i jakoś zadbać o naszą małą społeczność. Poniżej kilka przykładów, czego NIE ROBIĆ
 • Zakazane nicki
  Różne głupie pomysły przychodzą z czasem, stanowczo odradzamy podszywanie pod osobę, którą się nie jest, bądź podawanie bez sensownych nicków, nicków wulgarnych, osób publicznych - politykow, księży, pisarzy. Bądź po prostu sobą!

 • Reklama
  nie będziemy tolerować linków do innych stron, które nic nie wnoszą na dany temat. Niepotrzebnie zaśmiecają miejsce i utrudniają czytanie.

 • Wulgaryzmy
  Nie wszyscy muszą je oglądać i tolerować (nawet w formie, kiedy powstawiasz #, * czy inne jakieś znaki). Jeśli tak bardzo odczuwasz potrzebę słownego wyżycia się, to krzyknij w swoim pokoju na cały głos, najlepiej tak aby sąsiedzi usłyszeli, ale na chatcie nic nie pisz, albo po prostu przejdź do innego pokoju, w którym możesz to robić bezkarnie.

 • Floodowanie
  Nie zaśmiecaj "ogólnego okna" zbyt dużymi partiami tekstu, zbyt dużą liczbą obrazków. Czat jest dla wszystkich, a nikt nie lubi, jak mu się przeszkadza w rozmowie. Jeżeli chcesz pisać szybko, to sobie pisz, ale nie co drugie słowo Enter! Pisz pełnymi zdaniami, nie śpiesz się, poczekamy.

 • Ortografy i literówki
  Dobra, każdemu może się zdarzyć jakaś literówka, może się wkraść błąd ortograficzny. Nie ma osób doskonałych. Ale na litość Boską, aby pisać mUj, ktUry, czy moRZe (zapewniam, że nie chodzi o wodę), to człowieka coś bierze. Usprawiedliwienia typu: mam dysortografie, czy chciałem szybko napisać tekst nie są brane pod uwagę. Słownik ortograficzny, ćwiczenia ortograficzne i jedziesz. Szanujmy się nawzajem!

 • Zniechęcanie innych
  Zainteresowanie programem u ciebie wygasło? Nie interesujesz się programem? OK, nie ma sprawy, ale weź nie zniechęcaj innych. To, że RPG Maker ciebie przestał interesować, wcale nie oznacza, że innych też.

 • Nadużywanie opcji czatu
  To, że jakieś opcje są dostępne, nie oznacza, że można z nich korzystać. Chodzi o edycję wypowiedzi. Wszelkiego rodzaju edycje wypowiedzi, będą traktowane jako próba manipulacji słowem(!). Po prostu: NIE UŻYWAJ TEJ OPCJI! Nie ma miejsca na tłumaczenia (zły link/błąd ort itp.)
Zasady obowiązują wszędzie: w chatce, tawernie, gospodzie, kanale, i gdzie tylko popadnie (głównie chodzi o wzajemny szacunek). Regulamin (o ile to można takowym nazwać), może ulec zmianie.