...: Strona :...
News
Archiwum
Redakcja
Chat ( 48 )
Forum
Księga Gości
Imprezy
Linki
Wymiana
Radio

- Download -
Programy
Gry
Zasoby
Music
Sound
Inne

- RPG Maker -
RPGUNITE
RPGMZ
RPGMV
RPGVXAce
RPGVX
RPGXP
RPGME
SimRPG95
RPG95
WRPGE

- Projekty -
Commander
Eden Universe
Pogromca II
Virtua Twierdza

- Krypta -
Kompendium
Scenariusze
Questy
Artykuły

...: Buttony :...
Goniec RM (Archiwum)
Dragon Ball Nao
M.U.G.E.N Samouczek
Pokemon Crystal PBF
Pillars of Eternity POLSKA - największy portal Pillars of Eternity (Project Eternity)
Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarceModules -  the greatest and ultimate place for every tracked-music sympathizer
Dragon Ball Great


Informacje || Problemy z RPG Unite || Zgłoś nowe materiały
RPG Maker Polska :: RPG Maker Unite

Dziennik deweloperów #2 - 28.04.2022
Edytor Outline - Edytor Szkiców


Z początkiem miesiąca na Twierdzy Rpg Maker, oficjalnie przywitaliśmy i zatwierdziliśmy do naszych działów RM-owych, nową odsłonę RPG Makera Unite, którego premiera, będzie jeszcze w tym roku!
Deweleperzy odpowiedzialni za prace nad programem, poinformowali iż w związku ze zbliżającą się premierą najniwszej wersji Unite. Będą prowadzic Dziennik deweloperów, gdzie cyklicznie (prawdopodobnie raz w miesiącu), będą zamieszczać kolejne to informacje. Prezentujące dalsze funkcje programu, jakie będzie posiadać.

Z dniem 28.04.2022 pojawił się nowy wpis od deweloperów. Gdzie tym razem zaprezentowano iż w RPG Makerze Unite dostaniemy zupełnie nową funkckcję jaką będzie ''Edytor Outline'' inaczej ''Edytor Szkiców''. Będzie to całkiem nowe narzędzie pomocnicze dla twórców które może zapewnić ogólny widok całego projektu w ''drzewkach''.W czym ta funkcja ma pomóc?
Otóż jak wskazują deweloperzy. Dzięki temu, będziemy mogli w szybszy i bardziej przystępny sposób zarządzać, balansem, czy ogólnymi postępami fabularnymi!Jak można zauważyć na powyższym zrzucie Edytor konspektu, składa się z głównego Rozdziału, oraz znajdującego się pod nim, mniejszych, innych podsekcji Połączenie wielu podsekcji, może dawać poczucie twórcy iż jest to pewnegorodzaju etep, lub poziom, w wątku fabularnym. Gdzie kilka sekcji mają ze sobą powiązanie. Gdy kolejne, dotyczą już zupełnie innego wątku fabularnego.

Dodatkowo, jak wspinają deweloperzy, dzięki edytorowi konspektu można wprowadzać zakresy poziomów, na których moż, że gracze znajdą się, gdy dotrą do tego rozdziału.Jak zmienia się środowisko pracy dzięki edytorowi szkiców

W poprzednich wersjach RPG Makera, Jak wiecie, mapy, były zaprojektowane w formie drzewka. Gdzie, twórca umieszczał zdarzenia, bezpośrednio na danej mapie.Gdy zakres ilości map w projekcie jest niewielki. Takie rozwiązanie jak najbardziej jest bezinwazyjne. Natomiast, w momemcie, gdy projekty mają ok 200 map i więcej. Forma drzewka, nie zdaje pozytywnie tego egzaminu.
W Rpg Makerze Unite. deweloperzy, postanowili zaradzić coś w tym kierunku i z dużym prawdopodobieństwem (o ile nie ulegnie to zmianom).Forma drzewka zostanie zastąpiona edytor konturów. Usprawni to, zapewniając twórcom żywszą, łatwiejszą do zrozumienia wizualizację projektu, a także sposób na szybki dostęp do przypisanych do niego map.5 zalet edytora szkiców z perspektywy twórcy

1. Tworzenie schematów blokowych bez polegania na innych narzędziach

W poprzednich wersjach Rpg Makera, stworzenie takiego schematu blokowego, wymagało ingerencji innego programu. Co powodowalo przełączanie między RPG Makerem a np. Flow Chartem. Aby twórca mógł osiągnać wymarzone efekty, co równowarzylo się z szybkim wyplaeniem zapału, a dalej, porzuceniem projektu.Wielu bardziej doświadczonych makerowych twórców, często po prostu lubi wizualizować sobie w wyobraźni jak krok po kroku przedstawiać się będzie fabuła. Teraz w RPG Makerze Unite za pomocą wykorzystania schematów blokowych, skonstruowanie fabuły w blolach i zappanowanie, krok po kroku wszystkich wydarzeń z danego uniwersum. Nie będzie stanowić większego problemu.1: Przewidywany minimalny poziom gracza)
2: Przewidywany maksymalny poziom gracza)


Jak wspomniano wcześniej, możesz również wprowadzić pewne szczegóły, takie jak przewidywane poziomy gracza i różne notatki (więcej o tym później), oraz przypisać mapy do każdego węzła, aby szybko znaleźć je w bazie danych projektu.2. Ogólne zrozumienie projektu, które umożliwia łatwy powrót do tworzenia projektu, w przypadku jego porzucenia/zastoju

Bardzo, ale to bardzo często w poprzednich wersjsch RPG Maker, brakowało narzędzia w drzewkach map, aby można było połączyć i oddzielić od siebie map których splot sydarzeń ma ze sobą związek, a mapy które są wyznaczone do innej części fabularnej, będą oddzielone. (W sumie, połączając to w drzewkach i klikaniu klawisza +, dawało zbliżony efekt - równiez oddzielenia od siebie map, ale nie do końca).Teraz, gdy Edytor Outline w RPG Unite jest w stanie zarządzać relacjami między mapami i wątkiem fabularnym, a także dającym możliwości ustanawienia bezpośredniego łączenia między konkretnymi mapami. W przypadku wstrzymania prac nad projektem i powrocie po dłuższym czasie do niego wznowienie produkcji z pewnością stanie się łatwiejsze!3. Używanie Memo Box do rejestrowania zadań do wykonania i lepszego zarządzania harmonogramami

Nic innego jak W KOŃCU - tworzenie własnych notatek!
- tak! W końcu dostajemy notatnik, wbudowany w edytor, gdzie teraz nie będziemy sprawdzać listy w plikach na dysku. Tylko wszystko zapisujemy w edytorze RPG Maker Unite.

Edytor Konspektu umożliwia wyświetlnie listy elementów, które mamy jeszcze do wykonamia. aby ukończyć dany rozdział lub podsekcję, i zapobiec powtórzeniu się tego!

4. Dostosowywanie balansu gry za pomocą widoku z lotu ptaka

Jak wspominałem powyżej. RPG Maker Unite, pozwala na ustawienia indiwidualne względem każdej mapy. Jaki poziom będzie miał gracz za nim dotrze do danej mapy. Poziomy wrogów i konkretne statystyki przypisane do map, sposób kontrolowania poziomu członka drużyny, mającego dołączyć w danej mapie, do drużyny gracza w konkretnej mapie.

Widok z góry zapewnia również korzyść polegającą na wyeliminowaniu potencjalnej powtarzalności, co zdarza się często, jeśli twórcy po prostu próbują wymyślać rzeczy bez jakiejś wizualnej wskazówki. Na przykład na powyższym obrazku twórca popełnił błąd, dodając zbyt wiele lochów w jednym rozdziale.

Widok z lotu ptaka daje twórcy nową perspektywę. Zdając sobie sprawę, że przed przejściem do następnego lochu powinny być sklepik INN lub przerwa w wątku fabularnym, twórca dodaje podsekcję TownA. Co ostatecznie bardzo pomaga jak widać znacznie w tworzeniu gry i panowaniu nad ewentualnymi brakami.5. Kontrolowanie motywacji za pomocą edytora konspektu.

Jak wiecie nie ma na to zasady. Brak motywacji dopada każdego twórcę. Czy jest to makerowy weteran, czy jest to osoba początkująca. Braki motywacji zawsze dopadają nas w różnych etapach naszych projektów.

Dewelpoerzy Rpg Maker Unite pomyśleli też i o tym i Edytor Konspektu w pewnym sensie powinien łagodzić takim stanom u twórców. Bo dzięki wprowadzonemu nowemu widokowi, twórca ma pełen obraz tego iż każdy jego kolejny krok, posuwa projekt i prace nad nim ku końcowi.

Widoczne rozdziały każdej mapy w Edytorze Konspektu i świadomość, iż zbliżamy się do końca i każdy mały ruch w edytorze, posuwa naszą grę do przodu. Faktycznie jest sporym motorkiem motywacyjnym.

Oraz, schemat blokowy edytora Outline, to także świetny sposób dający możliwość podzielenia się z innymi w jakim punkcie znajduje się Twórca ze swoim projektem. Więc zrzuty ekranu i przyciski PrtScr w ruch i prezentuj swoje poczynania pozostałym twórcom na discordzie lub forum!FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Pytanie #1 - Czy Edytor konspektu został już skończony?
- Nie, Edytor jest nadal w fazie rozwoju i deweloperzy nieustannie dyskutują na tematy jego dalszego ulepszania.

Pytanie #2 - Kiedy zostanie opublikowana specyfikacja zasobów, aby można było przejść na standard Unite przed premierą programu?
- Ponieważ wciąż istnieją pewne procesy, które nie zostały jeszcze sfinalizowane, Deweloperzy nie mogą zobowiązać się do ustalenia daty w tej sprawie.

Pytanie #3 - Jak obsługiwane są wtyczki?
- Nie będzie odpowiednika Plugin Managera.
Zaawansowani użytkownicy zaznajomieni z C# mogą modyfikować kod RPG Maker Unite i mogą udostępniać te modyfikacje innym użytkownikom, o ile modyfikacje te nie naruszają warunków umowy EULA RPG Maker Unite (dostępnej później). Należy jednak pamiętać, że tak jak w przeszłości, nie możemy oferować oficjalnego wsparcia dla modyfikacji użytkowników.

Pytanie #4 - Kiedy pojawią się kolejne informacje dotyczące RPG Makera Unite?
- Kolejny dziennik deweloperów planowany jest pod koniec maja. A jego analiza, znajdzie się na Twierdzy RPG Makera, zapewme zaraz po jego publikacji, lub na początku Czerwca.
Informacje dotyczące programu Rpg Maker Unite pochodzą ze zbioru wiadomości zebranych na portalach społecznościowych, stronach i forach poświęconych rpg makerowi i oficjalnych stron wydawcy.


Twierdza RPG Maker || RPG Maker Polska
2002-2024