...: Strona :...
News
Archiwum
Redakcja
Chat ( 17 )
Forum
Księga Gości
Imprezy
Linki
Wymiana
Radio

- Download -
Programy
Gry
Zasoby
Music
Sound
Inne

- RPG Maker -
RPGUNITE
RPGMZ
RPGMV
RPGVXAce
RPGVX
RPGXP
RPGME
SimRPG95
RPG95
WRPGE

- Projekty -
Commander
Eden Universe
Pogromca II
Virtua Twierdza

- Krypta -
Kompendium
Scenariusze
Questy
Artykuły

...: Buttony :...
Goniec RM (Archiwum)
Dragon Ball Nao
M.U.G.E.N Samouczek
Pokemon Crystal PBF
Pillars of Eternity POLSKA - największy portal Pillars of Eternity (Project Eternity)
Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarceModules - the greatest and ultimate place for every tracked-music sympathizer
Dragon Ball Great


Netykieta || Pomoc (Discord) || Zasady || Zgłoś nowe materiały
Strona >> Chat >> Netykieta

Netykieta


Przypomnijmy sobie na początku, do czego służy tak naprawdę chat. Chat jest miejscem w Internecie, gdzie można na żywo w czasie rzeczywistym (nazywajcie to jak chcecie) porozmawiać z drugą osobą. Większość rozmów jest prowadzona w okienku głównym (przy takim głównym stole). Tak jak w grupie znajomych, czy w miejscach publicznych, tak i tutaj obowiązują pewne zasady zachowania się, których nie należy łamać. A gdzie: Wolność słowa i wyboru!; nie próbujcie się za tym hasłem kryć, bo wszystko posiada swoje limity. Wolność słowa i wyboru istnieje, ale oczywiście tylko w ramach zdrowego rozsądku.
Cena za wolność słowa to konsekwencja, pamiętaj o tym.

Najważniejsze do zapamiętania

 • Cierpliwość
  Zadaniem redaktorów (jak i innych starszych kolegów), jest niesienie pomoc nowym użytkownikom (wiadomo). Czasami może się zdarzyć, że ktoś nie odpisuje. Być może nie zauważył Twojej wypowiedzi (może się zdarzyć), albo nie ma teraz danej osoby przed komputerem (zostaw najlepiej może wiadomość prywatną), a może kilka innych osób przed Tobą prosiło o pomoc? Sytuacji może być naprawdę bardzo dużo. Poczekaj cierpliwie na swoją kolej, albo aż dana osoba wróci.

   Wyjaśnienia dodatkowe:
   - Jeżeli znalazły się jakieś wypowiedzi pod twoją nieobecność, i te wypowiedzi zawierają twój pseudonim, to oznacza, że ktoś się na ciebie powołuje. Zdanie w którym cię wspomniano jest (dla ciebie) podkreślone, i jest ważne! Prawdopodobnie ktoś omówił twój problem. Jeżeli tak: podziękuj i nie zadawaj tego pytania ponownie gdyż to prowadzi do braku szacunku względem innych.
   - Jeżeli ktoś coś obiecuje, że zrobi to być może dotrzyma swojego słowa. Nie zadręczaj tej osoby w jakikolwiek sposób. Poćwicz nad swoją cierpliwością, gdyż nękanie innych w tego typu sytuacjach może być odebrane jako brak szacunku.


 • Uprzejmość
  Nie przeszkadzaj innym w rozmowie! Spokojnie... możesz dołączyć do niej, ale jak cię dany temat nie interesuje, to rozpocznij jakiś nowy, bądź z wybraną osobą porozmawiaj sobie na prywatce. Nie musisz zwracać na siebie uwagi niestosownym zachowaniem, ponieważ to nigdy nie odniesie pozytywnego skutku.

   Wyjaśnienia dodatkowe:
   - pod tym hasłem kryje się wiele i raczej większość osób zdaje sobie sprawę o co chodzi. Najbardziej trafnym stwierdzeniem byłoby: przyjazny stosunek do drugiej osoby. Ty jesteś uprzejmy dla kogoś, to ten ktoś jest też uprzejmy dla ciebie. Dość prosta zasada. Jeżeli na dłuższą metę ta zasada nie działa (ty jesteś uprzejmy, ale dostajesz i tak błotem w twarz) - to istnieje pokojowe rozwiązanie: Prawy przycisk myszy na danej osobie wybór opcji Zablokuj i nie trzeba do niej się więcej odzywać.


 • Szacunek
  To jest chyba najbardziej znany element, który brakuje większości użytkownikom. Innych czatowiczów traktuj tak, jak Ty chciałbyś być traktowany - szanuj ich, a oni będą szanować Ciebie. Nie zapominaj, że po drugiej stronie kabla siedzi taki sam człowiek jak Ty. Nie poniżaj, nie obgaduj na niekorzyść, nie wywyższaj się nad innymi, gdyż może się okazać, że na chatcie przebywa osoba bardziej doskonała.

   Wyjaśnienia dodatkowe:
   - podobnie jak i wyżej, kolejne hasło które kryje wiele i bardzo łatwo można ową zasadę złamać. Mówienie w szyderczy sposób, naśmiewanie się z innych, robienie im przykrości, czy też nie stosowanie się do czegoś o co cię poproszono.


 • CapsLock
  Nie pisz dużymi literami bo ludzie mogą pomyśleć, że wrzeszczysz. Duże litery oznaczają KRZYK, a po za tym, naukowcy udowodnili, że o wiele łatwiej czyta się normalne literki niżeli wersaliki.

To nie jest miejsce dla ciebie

Czyli za co można wylecieć z pokoju. Ogólnie rzecz ujmując, za żywota. Można wylecieć za wszystko, a na jak długo: kilka minut, godzin, dni, tygodni, miesięcy, lat, a nawet dożywotnie (już się o to postaramy). Wszystko zależy od tego, co się przeskrobało i zapewniam, że nie istnieje jakiś algorytm obliczający: 2 przekleństwa = ban na 2 godziny. Chodzi o wytworzenie miłej atmosfery, w której będziemy się czuli jak w drugim domu. Praktycznie scena to jak druga rodzina, warto by było ze wszystkim być na plusie i jakoś zadbać o naszą małą społeczność. Poniżej kilka przykładów, czego NIE ROBIĆ
 • Bądź sobą/Zakazane nicki
  Różne głupie pomysły przychodzą z czasem, stanowczo odradzamy podszywanie pod osobę, którą się nie jest, bądź podawanie bez sensownych nicków, nicków wulgarnych, osób publicznych - politykow, księży, pisarzy. Bądź po prostu sobą!

   Wyjaśnienia dodatkowe:
   - Bądź sobą, czyli tą osobą jaką byłeś na scenie od zawsze. Jeżeli kiedykolwiek twoja osoba była aktywna na scenie (stworzony projekt, udzielanie się na forum, chatcie), jest jakoś rozpoznawalna: to trzymaj się tego pseudonimu z tych właśnie lat.
   - Możesz mieć inny pseudonim, nowy (oczywiście, nikt nie zabroni), jednak jeżeli zajdzie potrzeba na jakieś wspomnienia wcześniejszych lat, to lepiej się przyznać.
   - Przy okazji: wstydzisz się swojego pseudonimu?


 • Reklama
  nie będziemy tolerować linków do innych stron, które nic nie wnoszą na dany temat. Niepotrzebnie zaśmiecają miejsce i utrudniają czytanie.

   Wyjaśnienia dodatkowe:
   - Jeżeli chcesz coś zareklamować, niech owa strona będzie w jakimś stopniu wartościowa (coś wnosząca do aktualnego tematu, albo w jakiś sposób może się przydać innym w przyszłości).
   - Może zabrzmi to brzydko, ale wiele osób lubi się w sieci sprzedawać, bo chce mieć więcej widzów, lajków, komentarzy itp. Chcesz zareklamować swoją stronę: ok nie ma sprawy, ale bądź aktywnym rozmówcą na kanale (podstawowy warunek)


 • Wulgaryzmy
  Nie wszyscy muszą je oglądać i tolerować (nawet w formie, kiedy powstawiasz #, * czy inne jakieś znaki). Jeśli tak bardzo odczuwasz potrzebę słownego wyżycia się, to krzyknij w swoim pokoju na cały głos, najlepiej tak aby sąsiedzi usłyszeli, ale na chatcie nic nie pisz, albo po prostu przejdź do innego pokoju, w którym możesz to robić bezkarnie.

   Wyjaśnienia dodatkowe:
   - Wulgaryzmy nie są mile widziane, ale nie ukrywajmy, że pod wpływem emocji czasami może człowieka ponieść. Staraj się jednak ich nie nadużywać, ograniczyć jak i ocenzurować. Bez tego, twoja wypowiedź może zostać usunięta, a ty możesz opuścić kanał.


 • Floodowanie
  Nie zaśmiecaj "ogólnego okna" zbyt dużymi partiami tekstu, zbyt dużą liczbą obrazków. Czat jest dla wszystkich, a nikt nie lubi, jak mu się przeszkadza w rozmowie. Jeżeli chcesz pisać szybko, to sobie pisz, ale nie co drugie słowo Enter! Pisz pełnymi zdaniami, nie śpiesz się, poczekamy.

   Wyjaśnienie dodatkowe:
   - Rozprawek, recenzji i innych ścian tekstu - nie trzeba pisać. Pisz mniej, a konkretniej. Ściany tekstu nie dość, że męczą oczy, to prawdopodobnie są pomijane (przez wzrok; Wzrok widzi, że jest ściana tekstu, a resztki mózgu tego po prostu nie ogarniają i człowiek przechodzi w stan hibernacji).


 • Ortografy, literówki, styl pisania
  Dobra, każdemu może się zdarzyć jakaś literówka, może się wkraść błąd ortograficzny. Nie ma osób doskonałych. Ale na litość Boską, aby pisać mUj, ktUry, czy moRZe (zapewniam, że nie chodzi o wodę), to człowieka coś bierze. Usprawiedliwienia typu: mam dysortografie, czy chciałem szybko napisać tekst nie są brane pod uwagę. Słownik ortograficzny, ćwiczenia ortograficzne i jedziesz. Szanujmy się nawzajem!

   Wyjaśnienie dodatkowe:
   - Niektóre osoby robią błędy ortograficzne bo to jest w modzie, bo to jest fajne, bo (chcą udowodnić, że są kretynami). Nawet nie zaczynaj pisać stylem: Skont klikash/Boshe... Ja MaM TaKi FaJN@śNy STyL P1sAn1A. Pisz normalnie jak cię uczyli w szkole! Nie potrafisz to zaglądnij tutaj ponownie jak uda ci się zdobyć maturę!


 • Zniechęcanie innych
  Zainteresowanie programem u ciebie wygasło? Nie interesujesz się programem? OK, nie ma sprawy, ale weź nie zniechęcaj innych. To, że RPG Maker ciebie przestał interesować, wcale nie oznacza, że innych też.

   Wyjaśnienie dodatkowe:
   - Zrozumiałe jest, że odwiedzasz nas pod wpływem jakiś wspomnień z przeszłości, bo fajnie jest powspominać sobie. Jeżeli nie zamierzasz nic robić związanego z programem, no to nie wpływaj destrukcyjnie na osoby co aktualnie próbują coś stworzyć.
   - Jesteśmy świadomi, że w świecie są narzędzia, które zdecydowanie biją RPG Makera pod każdym względem. Czy to inne silniki, czy języki programowania. Ale jak człowiek zdecydowany jest by coś robić w RM, to pozwól na to. Na poważnie nie musisz się chwalić swoimi osiągnięciami czy to programistycznymi czy z innych silników na naszym kanale.
   - Unikaj podejścia demotywującego, tak by inni mogli spokojnie tworzyć w programie.


 • Nadużywanie opcji czatu
  To, że jakieś opcje są dostępne, nie oznacza, że można z nich korzystać. Przykłady: wrzucanie dużej ilości obrazków, linków, emotikonek, etydowanie postów.

   Wyjaśnienie dodatkowe:
   - Wrzucanie dużej ilości emotikonek, po prostu zasyfia ekran. Paradę równości możesz wyświetlać gdzie indziej. Tutaj staraj zachować się porządek.
   - Wrzucanie dużej ilości linków, czy śmiesznych obrazków. Ta sama zasada co wyżej.
   - Edytowanie postów; ok, zdarzy się błąd, literówka, zły link, nieco źle skonstruowane zdanie (przytrafić się może każdemu). Chcesz edytować swoją wypowiedź - nie ma sprawy. Jednak odradzamy wszelkiego rodzaju manipulacji słowem. Edytowanie wypowiedzi w sposób by te całkowicie zmieniły swój sens, bądź usuwanie wypowiedzi, nie jest mile widziane.


 • Brak aktywności
  Kanał DISCORD ma to do siebie, że pamięta osoby, które na danym kanale przebywają. Mimo iż fajnie wygląda, jeżeli kanał liczy dużo użytkowników (i też dużo użytkowników jest dostępnych); ale liczby nas nie za bardzo interesują. Jeżeli jesteś na kanale, chcemy twojej aktywności.

   Wyjaśnienie dodatkowe:
   - Nie każdy posiada możliwość przesiadywania 24/7 na kanale, bądź braniu udziału w każdej możliwej dyskusji. Jednak pojawienie się od czasu do czasu i wrzucenie wiadomości, że się żyje, może nad czymś pracuje (albo coś w ten deseń) jest w dobrym tonie.
   - Osoby posiadające stan nieaktywny, dziwny pseudonim oraz brak awatara (obrazek profilowy), mogą sugerować, że to konto jest fałszywe/jakiś bot, albo konto jest tylko tymczasowe. Tego typu konta kwalifikują się do opuszczenia naszego kanału.
Zasady obowiązują wszędzie: w chatce, tawernie, gospodzie, kanale, i gdzie tylko popadnie (głównie chodzi o wzajemny szacunek). Regulamin (o ile to można takowym nazwać), może ulec zmianie.


Twierdza RPG Maker || RPG Maker Polska
2002-2024