Recenzja gry

 
 
 
8 Bit Quest - X-Tech
(Bresser)

data wydania: 2009
maker: 2003
gatunek: zręcznościowaDOWNLOAD

8 Bit Quest to gra tworzona przez X-Techa na przełomie 2008/2009. Wydał ją w wersji angielskiej i nieco później w polskiej. Gra ta jest w miarę długa i grywalna. Szczegóły poniżej.

Fabuła:

„Ragin siedzi w więzieniu w najciemniejszym lochu. Dostaje propozycje od Króla Sadrasa na polepszenie bytu więziennego za pewną przysługę - odnalezienie księżniczki, która zniknęła zeszłej nocy. W ogóle go tak naprawdę ta sprawa zniknięcia księżniczki go nie rusza, dopóki Alavir - wierny sługa Króla, nie wspomina, że znalazł w pokoju księżniczki Talizman Voodoo. Dopiero to zachęca Ragina do wzięcia udziału w poszukiwaniach. Ragin jednak się nie zgadza na lepsze jedzenie i okienko w "posiadłości" za swoje usługi. Chce wolności, połowy królestwa, ręki księżniczki ewentualnie połowy ręki księżniczki... jednak tak naprawdę nie spodziewa się w jakie tarapaty się pakuje podejmując się zadania uratowania dziewczyny, co wyjaśnia zaskakujący, pełen zwrotów akcji i czarnego humoru prolog, który jeszcze bardziej komplikuje sytuację.” Fabuła dość nietypowa, ale nie odgrywa większej roli, gdyż w rozrywce przyjdzie nam głownie rozgrywać grę śmierci, która wymaga zdolności zręcznościowych. Są trzy tory zadań (Battle Quest, Time Quest i Real Quest). Z czego dwa pierwsze tryby zadań pozwalają zdobyć bonusy w postaci hiperskoku i superbiegu w nieskończonej ilości.
Battle Quest - Aby zwyciężyć należy przejść poziom zabijając określoną liczbę potworów, oraz przejść ten sam poziom nie używając w ogóle miecza (Pac-Manowej dużej kropy) dopiero zaliczenie obu zadań otwiera kolejny poziom.
Time Quest - Bardzo krótkie rozgrywki na kilkadziesiąt sekund. Wymagają zwinnych palców i niezwykłej precyzji. Każda pozostała sekunda jest bardzo mocno punktowana. Napięcie sięga zenitu na kolejnych poziomach.
Real Quest - Poziomy, które wymagają zmieszczenia się w czasie (jest go naprawdę dużo), zebrania wszystkich przedmiotów i rozwalania wrogów do woli. W każdym trybie rozgrywki wszystko jest punktowane adekwatnie do tego na czym opiera się największa trudność trybu, oraz w zależności jak daleko jesteśmy.
W grze również występuje bazarek, dzięki któremu można zakupić ulepszenia ułatwiające grę za odpowiednią ilość pieniędzy zdobywanej w czasie rund. Natomiast główny tor rund polega na zebraniu większości przedmiotów na wyznaczony czas. Gra zawiera kilkadziesiąt rund miejscami trudnej rozrywki.

Mechanika:

X-Tech użył wielu własnych skryptów zdarzeniowych np. czas przejścia, rozbudowany licznik punktów, różne ułatwienia kupowane za pieniądze podczas gry. Walka polega na zdobyciu miecza i dogonieniu przeciwnika, bądź skoczeniu na wroga. Przeciwnicy (szkielety i kroplo-podobne stwory) są inteligentni, umiejętnie uciekają przed mieczem, jak i sprawnie próbują cię ukatrupić. Pod koniec gry jest możliwość zapisu high score więc można porównać wcześniejsze wyniki z obecnym. Gra niestety posiada wkurzający błąd - przyciśniecie superbiegu przed śmiercią powoduje biegniecie od startu w pułapkę lub blisko wroga.

Oprawa audiowizualna:

Autor użył tu głównie zasobów niestandardowych. W miarę dobrze są rozmieszczone elementy, czyli ma to ręce i nogi. W tej grze grafika jednak nie odgrywa ważnej roli. Muzyka to głównie 8 bitowe utwory, które pasują do klimatu. Część z nich łatwo wpada w ucho, część nie (zależy kto co lubi). Dźwięki otoczenia niekiedy bardzo wkurzają, zwłaszcza jak się przegrywa i rozpoczyna rundę.

Zakończenie:

Gra w ogólnym rozrachunku jest miła niespodzianką. Pomimo wkurzających dźwięków zagrałem w nią drugi raz. Jest to jedna z tych zręcznościówek, których wstyd nie zaliczyć. Dużymi atutami gry jest grywalność, trudność i klimat. Polecam każdemu użytkownikowi RM zagrać w tą produkcje. Zwłaszcza, że rzadko wychodzą jakiekolwiek zręcznościówki trzymające przy monitorze.


PLUSY:
-trudność rozgrywki
-klimat
-wyważone umiejętności (np.: teleport)
- zróżnicowana rozgrywka

- MINUSY:
-muzyka
- drobne błędy

FABUŁA: 4/6
GRAFIKA: 5/6
KLIMAT: 6/6
MUZYKA: 3/6
MECHANIKA: 4/6


ŁĄCZNA OCENA: 5