Recenzja gry

 
 
 
Ostatnie Wakacje Alexa Plus - Amadik
(Noruj)

data wydania: 2011
maker: 2003
gatunek: przygodówka
DOWNLOAD

Ostatnie Wakacje Alexa Plus to usprawniona wersja krótkiej gry, która wygrała niegdyś wakacyjny konkurs na Oazie. Gra z gatunku to przygodówka z elementami horroru. Poniżej przedstawię krótki opis gry i jej ocenę.

Fabuła:

Fabuła zaczyna się dosyć typowo. Mamy ukazanego nastolatka Alexa, który radośnie układa plany na wakacje. Niestety, przeszkadzają mu w tym rodzice, którzy chcą, żeby syn odwiedził starą i chorowitą babcię, która mieszka bardzo daleko od swojej rodziny. Jak można się domyśleć, bezradny Alex musi odłożyć swoje plany. Chyba nikogo nie zaskoczę, jeśli powiem, że wspomniana babcia mieszka w wielkiej i mrocznej posiadłości i ma nieco dziwacznego służącego. To tyle, jeśli chodzi o wstęp gry.
Według mnie opisana historia trochę za szybko się rozwija. Brak mi też autentyczności w zachowaniu bohaterów. O ile można przetrawić brak logicznego myślenia u Alexa (jak i większości postaci z horrorów), to niektóre dialogi mogą być nieco irytujące.
Poza tym gra wygląda przyzwoicie, cała historia wydaje się mieć potencjał, a do tego dochodzi całkiem niezłe zakończenie.

Mechanika:

Gra jest przygodówką, więc nie uświadczymy w niej walk. Będzie za to zbieranie przedmiotów i naprawdę łatwe zagadki w stylu: „Znajdź, wykorzystaj, idź dalej”. Trochę niepasujące jest menu, które zawiera mnóstwo nieprzydatnych opcji jak: czary, status itd. Nieco ogłupiające są źle zrobione niektóre teleporty. Zwłaszcza, że to wersja „PLUS”, ale poza tym trudno coś więcej zarzucić grze.

Oprawa audiowizualna:

Grafice nie mogę nic zarzucić. Być może, tylko niektóre elementy blokowania mogą trochę zniesmaczyć odbiorcę, ale reszta prezentuje się naprawdę świetnie i klimatycznie. Szczególnie fajne są takie lokacje jak las, miasto czy tunele. Z chęcią zagrałbym w dłuższy horror na tych grafikach.
Być może to tylko moje dziwne uprzedzenia, ale aspekt muzyczny gry trochę mnie odrzucił. Zaprezentowane w grze utwory nie pozwoliły mi się wczuć w klimat gry. Ba. Uważam, że były nieodpowiednio dobrane, poza tym - lokacje są dość małe, a więc muzyka zmieniała się często, co dla mnie osobiście wyszło to trochę chaotycznie. Mało też było dźwięków otoczenia, sporadycznie doświadczymy dźwięku wystrzału, albo wybuchu, ale mało tu szumu, jakiś szeptów, czegokolwiek. Prawdę mówiąc tylko krótka scenka w lesie zawierała coś takiego (deszcz).

Zakończenie:

Praktycznie tylko całkowicie odpowiadała mi grafika w grze, chociaż to nie znaczy, że pozostałe elementy były słabe. Strony audio trochę odrzuca, a dialogi mogłyby być nieco bardziej wiarygodne (gatunek nic nie zmienia). Warto jednak pamiętać, że całość była przygotowana tylko na konkurs.


PLUSY:
- historia
- klimatyczne lokacje

MINUSY:
- kiepska strona audio
- część dialogów


FABUŁA: 4/6
GRAFIKA: 5/6
KLIMAT: 4/6
MUZYKA: 3/6
MECHANIKA: 4/6

ŁĄCZNA OCENA: 4