Recenzja gry

 
 
 
Eksperyment: Sen - Lord Drachanel
(Sevard)

data wydania: 2013
maker: 2k3
gatunek: horror/przygodowa
DOWNLOAD

Ile razy zdarzało wam się widzieć wesołe bądź smutne i ponure zdarzenia w swoich snach? Ile razy śniliście o koszmarach i nie mogliście się obudzić? Zapraszam do recenzji.

Fabuła:

Eksperyment: Sen ujawnia mroczne sekrety snu Tomasza, głównego bohatera tej gry. Sam Tomasz, w którego się wcielamy, zgłasza się na ochotnika do przeprowadzenia eksperymentu. Jego zadaniem jest odkrycie potrzeby snu, dlaczego istnieje... I póki tego nie zrobi, nie obudzi się. Być może zostanie w nim na zawsze... Fabuła nie jest rozbudowana. Jest prosta, dobrze przemyślana i w równie dobry sposób wykonana.

Mechanika:

W grze przyjdzie nam spotkać najróżniejsze istoty, raz będą to ludzie, innym razem twory snu Tomasza. Autor podzielił w ciekawy sposób owe istoty na pomocne, dzięki którym w fabule może coś się zmienić; neutralne, które nic nie wnoszą, wręcz można by stwierdzić, iż są tylko dla interakcji; agresywne, które - co ciekawe - chcą nas "zabić", czyli wrzucić w mroczne otchłanie snu. Miejsca i placówki w grze są bardzo zróżnicowane: raz przyjdzie nam zwiedzać miejsca wyglądem przypominające rzeczywistość, gdzie indziej będziemy musieli przedzierać się przez ponure, bezbarwne przestrzenie i z odwagą stawiać czoło rzeczom, które w nich spotkamy.

Oprawa audiowizualna:

Nie ma się co tu rozpisywać. Grafiki postaci i miejsc są w niektórych momentach nużące, a powtarzające się czasem schematy mogą doprowadzić do szału. Ekran tytułowy to, że tak się wyrażę, dno. Nie lepiej znaleźć jakąś porządną grafikę i ją obrobić w InkScape'ie albo GIMPie? Muzyka również nie zadowala. W niektórych momentach robi się ona nużąca, praktycznie nie tworzy klimatu. Raczej powoduje, że można zasnąć a nie się przestraszyć.

Zakończenie:

Eksperyment: Sen jest ciekawą grą, w którą autor włożył swoją duszę. Nie polecam jej jednak ludziom, którzy nie są cierpliwi i nie lubią główkować.


PLUSY:
- ciekawy pomysł
- zróżnicowany świat
- interesujące przedstawienie wydarzeń

MINUSY:
- słaba grafika i muzyka
- w niektórych momentach dialogi są monotonne


FABUŁA: 4/6
GRAFIKA: 4/6
KLIMAT: 5/6
MUZYKA: 2/6
MECHANIKA: 5/6

ŁĄCZNA OCENA: 4