Recenzja gry

 
 
 
Suzy and freedom - Calunio
(ravenone)

data wydania: październik 2013
maker: 2003
gatunek: przygodowaDOWNLOAD

Calunio to twórca, który lubi kontrowersyjne tematy. Recenzowany w Gońcu Polymorphous Perversity odnosi się głównie do naszych zachowań seksualnych. Suzy and freedom opowiada natomiast dramatyczną historię morderstwa pewnego małżeństwa.

Opowieść ta, niestety, jest inspirowana prawdziwymi zdarzenia z Brazylii z 2002 roku. Młoda dziewczyna ze swoim chłopakiem upozorowali włamanie do domu jej rodziców i zabójstwo na tle rabunkowym.
Kolejne scenki przybliżają nam tą historię z perspektywy kilku osób. Poznajemy Dana i jego brata Crisa, który wiecznie wpada w tarapaty, apodyktycznych rodziców Suzy, którzy chcą ją wysłać do szkoły w Niemczech oraz detektywa, który krok po kroku odkrywa faktyczne wydarzenia z nocy morderstwa.
Każda ze scenek ma sens, przedstawia motywy działania poszczególnych osób oraz nieszczęśliwą miłość Suzy i Dana, która prowadzi w konsekwencji do tragicznego finału. Scenki są pełne emocji i będziecie je obserwować z dużym przejęciem.
Co zatem sprawia, że nie jest to tylko visual novel? Każdej scence towarzyszy zmyślna mini-gra. Najpierw, gdy Dan puszcza zrobiony przez siebie samolot, musimy zbierać gwiazdki podczas lotu. Są również elementy prostej platformówki, gdzie główna para bohaterów musi razem przedostać się w wyznaczone miejsce. Znalazła się także krótka bijatyka czy sekwencje QTE. Największe wrażenie robi jednak scena samego mordestwa, gdzie rozpaczliwie próbujemy się bronić. Jak widzicie - cały gameplay to dość nietypowy miks wielu gatunków, ale w tej grze zdaje on egzamin i trzyma cały projekt w spójnym ramach.

Na osobną uwagę zasługuje oprawa graficzna. Masa customowych spritów i grafik przeplata się tu z panoram z przerobionych zdjęć. Kolejne niecodzienne połączenie także i w tym przypadku wypada bardzo dobrze. Lokacje wyglądają świetnie, a liczne animacje i portrety głównych postaci dodają charakteru całej grze.
Suzy and freedom to gra dość króta, ale zawiera w sobie tyle emocji, że zostanie wam w pamięci na dużo dłużej. Polecam.


PLUSY:
- sposób przedstawienia historii
- udane połączenie różnych gatunków
- zmyślne mini-gry
- oprawa graficzna


MINUSY:
- trochę za mało samej rozgrywki


FABUŁA: 4/6
GRAFIKA: 5/6
KLIMAT: 5/6
MUZYKA: 4/6
MECHANIKA: 4/6


ŁĄCZNA OCENA: 4+