Recenzja gry

 
 
 
Imaginary friends - mannytsu
(ravenone)

data wydania: styczeń 2016
maker: VX Ace
gatunek: przygodowa
wersja językowa: angielska

 

DOWNLOAD

Dzisiaj nie będzie o wakach ze smokami, ratowaniu świata i nabijaniu poziomów. Porozmawiamy za to o prozaicznej rzeczy - przyjaźni.

Gra opowiada o nastoletniej dziewczynie - Hailey. Nasza bohaterka jest zamkniętą w sobie, rzadko wychodzącą z domu osobą. Gdy wraz z mamą i młodszym bratem robi zakupy w hipermarkecie, pojawia się nagle pewien chłopak i wciąga dziewczynę w dziwną grę w świecie magii i wspomnień. Oderwane od rzeczywistości lokacje i zadania z czasem układają się w całość i opowiadają nam historię Hailey. Postacie są ciekawe, czasem komiczne (strach na wróble), a ukryta historia okazuje się całkiem niegłupia. W dodatku gra ma kilka zakończeń w zależności od podejmowanych przez nas decyzji w trakcie rozgrywki.

Mechanicznie Imaginery Friends opiera się na rozwiązywaniu łamigłówek. Zaczniemy od prostych zadań typu przynieś dany przedmiot, a skończymy na wizycie w trzypiętrowej szkole, w której będziemy chodzić z lekcji na lekcję i zaliczać kolejne przedmioty, a przy okazji odblokowywać poszczególne elementy w budynku. Złożoność lokacji pod względem zagadek imponuje. Będziemy szukać ukrytych przedmiotów, wpisywać hasła, zbierać składniki na miksturę niewidzialności, ubierać lalkę, a nawet zagramy w wisielca. Jednym słowem - zagadek jest mnóstwo i są wykonane naprawdę dobrze.
Jedyna rzecz, która w rozgrywce mi przeszkadzała to niekonsekwencja związana z interakcją z otoczeniem. Jednym razem możemy coś wyciągnąć z szafki, innym nie ma żadnej informacji o kontakcie z przedmiotem. Przez ten zabieg będziemy zmuszeni dość często molestować enter. Najlepszym przykładem niech będzie lina - już przy pierwszym wejściu do lokacji chciałem ją zabrać, bo podejrzewałem, że się przyda. Ale nie. Gra olała moje słuszne domysły i kazała ją wziąć dopiero w krytycznej sytuacji, gdy goniły mnie potwory.

Projekt wyróżnia się autorską oprawą audiowizualną. Mamy tu szereg ręcznie rysowanych portretów postaci, rysunków stylizowanych na malunki dziecka i kilka ciekawych animacji. Lokacje w grze prezentują kilka odmian graficznych. Mamy tu typowe lokacje wnętrz domu czy sklepu w stylu rpg makera. Innym razem będziemy podróżować po wspomnianych rysunkach dziecka albo po piętrowym domku dla lalek. Najgorzej w tym zestawieniu wypada wygląd Królestwa Chmur. Na szczęście to miejsce nadrabia nietuzinkowym klimatem oraz najlepszym w całej grze motywem muzycznym.

Imaginary Friends to świetnie zrealizowana opowieść o przyjaźni. Autorska oprawa audiowizualna, niepowtarzalny klimat i masa zagadek czynią ten projekt wyjątkowym. Goniec poleca!

PLUSY:
- ciekawa historia
- klimat
- masa złożonych i zróżnicowanych zagadek
- oprawa audiowizualna

MINUSY:
- niekonsekwencje w zbieraniu przedmiotów


FABUŁA: 4/6
GRAFIKA: 5/6
KLIMAT: 5/6
MUZYKA: 4/6
MECHANIKA: 4/6

ŁĄCZNA OCENA: 4+