Recenzja gry

 
 
 
Exogenesis - GameBoy, Rezydent
(ravenone)

data wydania: 2009
maker: XP
gatunek: s-f/gra akcjiDOWNLOAD

Exogenesis to gra, która została zrobiona na III Globalną Wojnę – konkurs amatorskich gier sponsorowany przez CD-Project. Niestety projekt został zdyskwalifikowany za użycie zbyt dużej ilości skryptów od osób trzecich. Za jakiś czas autorzy zdecydowali się wydać wersję poprawioną, która okazała się grą roku na Golden Forkach 2009.

Fabuła:

Historia Exogenesis rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Po wojnie nuklearnej mieszkańcy Ziemi zbudowali statek kosmiczny „Nowa Ziemia”., który miał uratować resztkę ludzi, którzy przeżyli wojnę. Załoga statku dryfuje w przestrzeni kosmicznej w poszukiwaniu planety nadającej się do zamieszkania. Niestety, gdy udaje się znaleźć planetę, na której można rozpocząć nowe życie, na statku wybucha bunt. Wcielamy się w rolę drugiego kapitana statku, który musi temu zapobiec.

Mechanika:

W grze przeszukujemy poszczególne pomieszczenia statku kosmicznego, szukając broni, akumulatorów czy podkładając ładunki wybuchowe. Inteligentni strażnicy patrolują teren, a o ich nadejściu informuje nas charakterystyczny dźwięk. Często musimy chować się w pobliskich pomieszczeniach i czekać aż minie zagrożenie. Zwiedzanie poszczególnych pomieszczeń i bieganie po korytarzach z czasem może stać się nużące, ponieważ większość lokacji wygląda bardzo podobnie. W grze mamy do dyspozycji sześć broni ręcznych i dystansowych. W praktyce niestety dość często bywa tak, że rywale korzystają jedynie z karabinów maszynowych, co nierzadko kończy się naszą rychłą śmiercią.

Oprawa audiowizualna:

To niewątpliwie najmocniejszy punkt gry. Wszystkie grafiki są autorskie. Twórcy wzorowo przedstawili wnętrze statku kosmicznego, ponure korytarze i małe pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem jest użycie pół-przezroczystych ścian, dzięki czemu widzimy przedmioty w danym pokoju. Animacje również są zrobione znakomicie. Poruszanie się postaci jest płynne i przyjemne dla oka. Dodatkowo zmienia się grafika bohatera w zależności od trzymanego aktualnie przedmiotu.
Muzyka w grze jest spokojna i wyważona. Z pewnością nie wysuwa się na pierwszy plan, stanowi raczej tło dla oprawy graficznej oraz akcji. Dopiero podczas walki nabiera dynamizmu i wzmacnia napięcie.

Zakończenie:

Exogenesis to bardzo ciekawa produkcja. Z autorskimi grafikami, skryptami czy muzyką nie wygląda jak typowy produkt spod rpg makera. I to niewątpliwe jest dużym plusem. Autorzy pokazali, że potrafią zrobić bardzo solidną grę. Czekamy na więcej produkcji z ich udziałem!


PLUSY:
- świetna grafika i animacje
- futurystyczny klimat
- inteligentni wrogowie

- MINUSY:
- podobnie wyglądające lokacje
- ciężkie walki


GRAFIKA: 6/6
KLIMAT: 5/6
MUZYKA: 5/6
MECHANIKA: 4/6

ŁĄCZNA OCENA: 5