Recenzja gry

 
 
 
Gotik - ravenone
(PInroz)

data wydania: styczeń 2016
maker: XP
gatunek: dungeon crawler

 

DOWNLOAD

Ciemne krańce lochów czekają na bohatera, a raczej grupy herosów, którzy staną do walki z masą potworów zamieszkujących owy labirynt. Po co to wszystko...? DLA PRZYGODY. Tak oto zaczyna się nowe dzieło ravenone'a, twórcy trylogii Wrót Arkany i Krwi Zdrajcy. Zapraszam na recenzję Gotika.

Fabuła:

Sławny na cały świat inkwizytor Tech-Z wyrusza na wyprawę w głąb tajemniczego i przeklętego lochu tylko po to, by przeżyć przygodę swojego życia, doznać zaskakujących zwrotów akcji, poznać ciekawe postacie i wzruszające zakończenie owej przygody. I wszystko było by dobrze, gdyby nie fakt, że główny bohater natrafia na ślady tajemniczej organizacji, która czci swojego boga (tytułowego Gotika). I tu fabuła rusza do przodu. Podczas eksploracji będziemy mogli zbierać różne przedmioty, które pomogą nam przeżyć w lochach lub odblokowując kolejne poziomy lochów i nowe postacie. Apropos nowych postaci... lochy będziemy mogli zwiedzać jedną z dwunastu postaci, którzy są nikim innym, jak karykaturami znanych makerowiczów, podobnie jak główny bohater, inkwizytor.

Mechanika:

W czasie eksploracji natrafimy na potwory, którym będziemy musieli stawić czoła. Natomiast sama walka jest przeprowadzana automatycznie - została przedstawiona jako krótki karciany pojedynek. W trakcie rozgrywki natrafimy na różnorakie pułapki i zagadki, które na swój pokrętny sposób urozmaicają rozgrywkę. Po przejściu danego poziomu otwiera się menu, w którym możemy zapisać grę, rozpocząć nowy lub ten sam poziom, a także wejść do gospody, w której można za zdobyte w lochach złoto kupować różne ulepszenia dla naszych postaci.
Co do postaci - każda z nich posiada swoje specjalne umiejętności, dzięki którym przejście wszystkich lochów jedną postacią może być bezsensowne, gdyż w czasie podróży napotkamy na przedmioty, które można użyć tylko wtedy kiedy kierujemy daną postacią. Więc jeżeli chcemy odkryć wszystkie smaczki lochów warto wykorzystywać w grze wszystkie postacie.

Grafika i muzyka:

Muzyka zastosowana w rozgrywce daje niezły klimat, który kroczy z nami podczas eksploracji lochów. Natomiast co do grafiki - na pewno się wyróżnia spośród innych makerówek czy nawet innych produkcji ravenone'a. Cały widok na loch i bohatera jest z góry, a same postacie w grze to nic innego jak poruszające się portrety postaci bohaterów i potworów. Same poruszające się po lochach portrety sprawiają dość dziwne, lecz estetyczne uczucie mrocznej harmonii.

Zakończenie:

Gotik jest ciekawą, lecz krótką produkcją, która zatrzyma nas na pewien czas w ciemnych i tajemniczych lochach u boku prawdziwych bohaterów. Na pewno warto zagrać w Gotika, gdyż jest to jedna z tych makerówek, która wyróżnia się z pośród innych gier klimatem i sposobem wykonania.


PLUSY:
-Mroczny klimat
-Ciekawy pomysł
-Karykatury znanych makerowiczów jako bohaterowie


MINUSY:
-Walka jest łatwa i czasem kompletnie bezsensowna
-Drobne błędy ortograficzne


FABUŁA: 3/6
GRAFIKA: 3/6
KLIMAT: 4/6
MUZYKA: 4/6
MECHANIKA: 5/6

ŁĄCZNA OCENA: 4