Recenzja gry

 
 
 
Pola Grunwaldu - Colombos
(Bresser)

data wydania: 2010
maker: XP
gatunek: logiczna
DOWNLOAD

Kolejna gra logiczna autorstwa Colombosa została wykonana w niecałe trzy tygodnie, specjalnie na konkurs Ultima Championship. Ot, taka hybryda popularnego sapera. Poruszamy się po planszy i odkrywamy kolejne pola. Wystrzegać musimy się pól z Krzyżakami. To właśnie ich musimy pokonać, aby dostać się na kolejny poziom. Grafika: Schludna, lecz bez rewelacji. Czytelne menu i napisy, a za ekran tytułowy autor dał fragment słynnego obrazu Jana Matejki.

Mechanika:

Sterujemy kursorami i odkrywamy co się kryje za poszczególnymi polami. Moim zdaniem dużym ułatwieniem byłoby sterowanie myszką, które znacznie przyspieszyło by rozgrywkę. Przed krzyżakami ostrzegają wykrzykniki, które występują pole przed zagrożeniem. Zwykłym atakiem możemy zdezintegrować wroga lecz gdy zaatakujemy pole, w którym go nie ma tracimy jedno serduszko. Można też atakować na „ślepo” za pomocą kombosów, które zdobywamy podczas gry. Pierwszym z nich jest szarża (atak na jedno niepewne pole) a drugim szturm (atak na trzy niepewne pola) przy nietrafieniu w przeciwnika nie tracimy życia. Oprócz tych specjalnych umiejętności można zdobyć wejrzenie (podgląd trzech pól) i tarcze (ochrona przed niekorzystnym zdarzeniem). Podczas gry można znaleźć serca, które regenerują życie i artefakt pozwalający na przejście do następnej planszy, lecz występuje tylko na określonych poziomach. Gra jest dość krótka, tylko 20 plansz z czego tylko 5 stanowi średnie wyzwanie dla gracza. Pola Grunwaldu posiadają błąd, który często zmusza gracza do rozpoczęcie gry od nowa. Na każdej niemal planszy, czasami klikając na jakąkolwiek opcję, rameczka odkrywania (kursor) zostawała nad wszystkimi ikonkami zamiast na polu bitwy - tak jakby zapamiętane współrzędne na polu walki zostały zapisane nad w/w ikonkami.

Muzyka:

Muzyka użyta w grze pochodzi z gry Heroes of Might and Magic III. Nie psuje klimatu, jednakże nie jest to też nic specjalnego.

Zakończenie:

Pomysł na grę niby świetny, z okazji 600-lecie owej bitwy, jednak jest to gra o bardzo płytkiej rozrywce i średnim wykonaniu. Pola Grunwaldu jest w dużej części za łatwa i za krótka, co jakiś czas uruchamia się błąd o którym wspomniałem wcześniej. Mimo to warto przy tej grze posiedzieć godzinę lub dwie. D...


PLUSY:
-muzyka
-grywalność
-inspiracja bitwą grunwaldzką

- MINUSY:
-za krótka
-łatwa
-średnie wykonanie
-błędy

GRAFIKA I WYKONANIE: 3/6
MECHANIKA I POMYSŁ: 3/6
MUZYKA: 4/6

ŁĄCZNA OCENA: 3