Recenzja gry

 
 
 
Kościak and Friends - Preki
(Bresser)

maker: 2000
gatunek: komedia/RPG
DOWNLOAD

Kościak and friends jest jedną z nielicznych komedii na rpg makerze, która nie odstrasza swoim kiepskim humorem czy grywalnością. W grze wcielamy się w postać kościaka, który marzy o wielkiej fortunie. Lecz zanim to zrobi czeka go wiele zadań…

Fabuła:

Jak na grę humorystyczną jest bardzo rozbudowana. Jak już wspominałem, kościak chce zdobyć dużo pieniędzy i z pomocą kumpli zrabować całe skarbce. Niestety zanim wyruszą, muszą zdobyć lekarstwo na kaca dla Byka. I tu się zaczyna wyprawa po świecie Brodatego i wspólników. Fabuła jest dobrze poprowadzona, dużo zwrotów akcji i przeróżnych lokacji. Podróżujemy po pustyni, po mieście, aż po mroźne krainy. Humor stoi na wysokim poziomie. Nie tylko słowny, ale także sytuacyjny czy obrazkowy. Do fabuły nie można się przyczepić z jednym niestety wyjątkiem - jest niedokończona i zostawia wielką pustkę. Jak na trzy lata (z przerwami) tworzenia jest to krótka gierka (tylko trzy godziny). Niestety brak zadań pobocznych, które przedłużyłyby grę.

Mechanika:

W grze będziemy (jak w RPG) płynąć po świecie „Szipem”, zwiedzać miasta w poszukiwaniu skarbów, przemierzać lasy zabijając wszelakiego typu potwory. Nie jest jednak idealnie. Znalazłem dość poważny błąd - gdy wchodzimy w dziurę w ziemi w lesie pojawia się cut-scenka, z dwoma Brodatymi na czele. Jeden z nich gada teksty kościaka. W drużynie zamiast czterech bohaterów, są tylko dwaj. Ale z wyjątkiem tego błędu wszystko jest w porządku. W rozrywce będzie nam towarzyszył standardowy battle system z RM 2000, prezentuje się on bez zarzutów

Oprawa audiowizualna:

Świat gry składa się z głównie zasobów rtp i paru przeróbek. Nie mam nic do zarzucenia, gdyż rtp nie psuje klimatu gry. Mapping i rozmieszczenie innych elementów jest ok.
Podczas gry będziemy słuchali muzyki o rozszerzeniu MID. Występuje tu utwory z Chrono Trigger czy rtp RM 2003 i inne mniej znane. Muzyka jest dopasowana do tego, co akurat dzieje się podczas gry.

Zakończenie:

Jest to dobra gra humorystyczna zrobiona na RM. Atutami tej produkcji są muzyka, humor, klimat i poprowadzenie fabuły. Cechy te sprawiają, że gra jest wyjątkowa. Niestety nie jest w pełni ukończona mimo, że autor wstawił ten produkt jako pełną wersję. Jest ona dla mnie za krótka niemniej jednak polecam każdemu, kto wie na czym polega prawdziwy humor.


PLUSY:
- muzyka
- humor
- fabuła
-klimat

MINUSY:
- za krótka
- brak zadań pobocznych
- pojedyncze błędy

GRAFIKA: 3/6
KLIMAT: 5/6
MUZYKA: 5/6
MECHANIKA: 4/6

ŁĄCZNA OCENA: 4+