Recenzja gry

 
 
 
Magiczni Wojownicy - whyyte
(ravenone)

data wydania: 2007
maker: XP
gatunek: RPG
DOWNLOAD

Gra Whyyte’a jest niewątpliwie fenomenem wśród pełniaków na makera XP. Autor zrobił prostą grę, jak sam przyznał, żeby nabrać doświadczenia. Nie zdawał sobie jednak sprawy, że Magiczni Wojownicy wyjdą szeroko poza scenę rpg makera.

Fabuła:

Historia gry została stworzona na podstawie jednego z odcinków Włatców Móch. Znani z telewizji bohaterzy zostali pierwszy raz w historii przeniesieni do programu rpg maker. Maślana, jako dzielny elf, przybywa do małej wioskę. Od Anusiaka dowiaduje się, że jej mieszkańcy zachorowali na czerwonkę. Musi odnaleźć lekarstwo i pokonać wiedźmę Shigellę, sprawczynie całego nieszczęścia. Podczas swojej wędrówki bohater napotyka kolejne postaci z serialu: Konieczkę, Panią Frau no i oczywiście Czesia.

Mechanika:

Przez większość gry przyjdzie nam wędrować przez tereny pełne potworów. Każdy z nich jest widoczny na mapie i usilnie próbuje nam pokrzyżować drogę do Kalnej Wieży. Zręcznościowy system walki sprawdza się tu całkiem nieźle. Do wyboru mamy walkę mieczem, strzelanie z łuku czy używanie magii. Gdy opanujemy techniki walki, potyczki z wrogami nie powinny sprawiać nam problemów.

Oprawa audiowizualna:

Zwykle w grach grafika odgrywa istotną rolę. Tutaj tymczasem schodzi na dalszy plan. Nie znaczy to jednak, że została źle wykonana. Wioska elfów czy Piękny Las prezentują się przyzwoicie. W końcowej scenie natomiast Whyyte nie zapomniał jednak dodać autorskiego „tronu”, tj. pokaźnego, białego sedesu:). Na uwagę zasługują twarze głównych bohaterów, które pojawiają się w dialogach. Są dobrze wyciągnięte z kreskówki i w czasie mówienia poruszają ustami.
Ścieżka dźwiękowa składa się głównie ze znanych utworów z takich produkcji jak: Neverwinter Nights czy Baldur’s Gate. Strzałem w dziesiątkę było udźwiękowienie dialogów. Każda kwestia związana z fabułą jest połączona z głosami postaci z kreskówki oraz wyświetlanymi animacjami twarzy bohaterów. Efekt jest naprawdę okazały i z pewnością przełomowy. Szkoda, że w pozostałych produkcjach rmowskich nie możemy posłuchać jak brzmią główni bohaterowie.

Zakończenie:

Magiczni Wojownicy to tylko krótka gra z 20 mapkami i mniej niż 30 minutami grania. Zazwyczaj o takich projektach szybko się zapomina. Jednak genialny pomysł na grę sprawił, iż jako jedyny produkt z polskiej sceny, Magiczni Wojownicy dostali się poza ramy rmowców i doczekali się m.in. recenzji na komercyjnym portalu, a także uznania fanów serialu Włatcy Móch.


PLUSY:
- udźwiękowienie dialogów
- wierne odwzorowanie postaci z serialu
- dobrze wyglądające lokacje

MINUSY:
- za krótka
- kilka błędów ortograficznych

GRAFIKA: 4/6
KLIMAT: 5/6
MUZYKA: 6/6
MECHANIKA: 4/6

ŁĄCZNA OCENA: 4+