Recenzja gry

 
 
 
Prototop i Prototop 2 - Dante
(Noruj)

data wydania: 2009
maker: XP
gatunek: logiczna
DOWNLOAD - Prototop
DOWNLOAD - Prototop 2


Dante jest twórcą dwóch dość znanych gier platformowo-logicznych na scenie rpg makera. Jak dotąd uraczył nas dwoma częściami swojej serii - Prototopa. Druga część zdobyła srebro na ubiegłych Golden Forkach.

Mechanika:

W obu częściach jedynie sterujemy naszą postacią, skaczemy i… w zasadzie to tyle. Możemy oczywiście zapisać i wczytać grę, a w części pierwszej wybrać fullscreena. W kwestii etapów różnica między częścią pierwszą, a drugą jest duża. W pierwszej odsłonie rozwiązania zazwyczaj polegały na odwrotnym myśleniu i szukaniu ukrytych platform, jednak ten schemat tak szybko się przyswaja, że od pewnego momentu od razu wykonujemy zadanie „na odwrót”, gdyż wiemy, że potencjalne rozwiązanie jest niewłaściwe. W drugiej części sprawa wygląda o wiele ciekawiej i momentami musimy zastanowić się nad rozwiązaniem, chociaż ogólnie gry nie należą do trudnych i długich. Pierwsza część jest stanowczo za krótka, przeszedłem ją w kilka minut. Druga jest dłuższa, ale też nie powala.

Oprawa audiowizualna:

Pierwsza część ma bardzo prostą grafikę. Są to jedynie platformy, drzwi i postać naszego bohatera, którym pokonujemy kolejne etapy. W drugiej odsłonie postarano się o ten aspekt i podczas gry widzimy ładne i schludne tła. Mamy nowe obiekty i lepsze platformy. Trzeba jednak pamiętać, że to nie grafika jest najważniejsza w tego typu produkcjach.
To zdaję się najgorszy aspekt serii, jest dziwnie dobrana, raz słuchamy pop-rocka, a raz muzyczki z GTA. W pierwszej części muzyka była dużo gorszaniż w drugiej, gdzie podczas gry może się nawet podobać.

Zakończenie:

Grywalność była by świetna, gdyby nie długość gier. Całą serie można przejść w mniej niż kwadrans. Mimo to kolejne etapy cieszą oko i są prawdziwą gratką dla fanów gier logicznych.
Między częścią a drugą polepszyło się wiele spraw, więc miejmy nadzieję, że w następnej odsłonie Prototopa będziemy mieli to samo co wcześniej, a więcej. Schludna grafika, sympatyczna postać i coraz to ciekawsze etapy - to jest to!


PLUSY:
- ciekawe etapy
- miła dla oka grafika

MINUSY:
- długość gry
- muzyka


GRAFIKA: 4/6
MUZYKA: 3/6
MECHANIKA: 4/6

ŁĄCZNA OCENA: 4-